10 Farklı Tasarımla Villa Havuz Modelleri

10 Farklı Tasarımla Villa Havuz Modelleri

Villa havuz modelleri özellikle yaz aylarında villa sahipleri veya villa sahibi olmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Isınan havalar rahatça serinleyebilmek ve güneşin faydalarından yararlanmak için konfor sağlayan bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Lüks villa sahibi olmak her mevsimde istenilen rahatlık ve konforu elit özellikleri ile sağlayabilmektedir.

Günümüz modern lüks villa mimarisinde genellikle lüks özellikler içerisine havuz da eklenmektedir. Bunların yanı sıra otopark özelliği, bodrum kat, ek bina, ekolojik bahçe sulama, yaşam alanı, hobi alanları, geniş bahçe gibi özellikler de lüks villalarda tercih edilen diğer önemli özelliklerdir. Villa projelerinde bu özellikler genellikle günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Bahçenin uygunluğuna ve evin yapısına göre farklı model ve boyutlarda havuzlar tasarlanabilmektedir.

İstediğiniz özelliklere sahip olan bir lüks villa tasarımı için bu alanda profesyonel olarak hizmet vermekte olan mimarlık firmaları ile çalışmak size kaliteli bir süreç ve villa kazandırmaktadır. Bu durum maliyet açısından da avantaj sağlamakla beraber modern ve şık bir yapıya da sahip olmanızı da sağlamaktadır. Eşsiz güzellikte ve seçkin bir villaya sahip olmak için Kasır Mimarlık‘tan mimarlık hizmeti alabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden tamamlanan ve devam eden projeler hakkında detaylı bilgi alabilir veya iletişim kategorisi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Villanın veya evin bahçesinin gerekli özelliklere sahip olması şartıyla farklı villa havuz modelleri inceleyerek hayalinizdeki havuzu inşa ettirebilirsiniz. Bu yazımızda en çok tercih edilen havuz modelleri ve özelliklerine dair detayları bulabilirsiniz.

villa havuz modelleri

1- Klasik Bahçe Havuzu

Bahçe havuzlarının inşa edilebilmesi için belirli bir metrekareye sahip olan bahçelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu havuz modelinde havuzun başlangıç veya bitişinde devam eden mutfak veya oturma alanları bulunmaktadır. Açık havada barbekü ve havuz mantığını devam ettiren bir tasarım yapılabilmektedir. Villa havuz modelleri arasında klasik villalarda sıklıkla tercih edilmektedir.

2- Ayrılmış Bahçe Havuzları

Açık havada konumlandırılan fakat evin devamından duvarla ayrılmış olan bahçe havuzu olarak tanımlanmaktadır. Betonarme bir yapı üzerine uygun malzemeler kullanılarak inşa edilmektedir. İnşa edilecek olan bölgenin özelliklerine göre büyüklüğü ve çeşidi belirlenmektedir. Evin bağlantı kurulan noktasından havuza erişim kolay olmakta ve havuzun tasarımında ses etkisi kullanılmışsa rahatlıkla bağlantı bölgesinden duyulabilmektedir. Villa havuz modelleri arasında modern villalara nazaran daha az tercih edilmektedir.

3- Kapalı Havuz

Dört mevsim boyunca rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahip olan bir türdür. Özellikle kış aylarında ısıtma sistemi dahil edilmişse kullanımı oldukça keyifli hale gelmektedir. Kapalı havuzlarda ışıklandırma sistemi de şıklık etkisi katmasının yanı sıra işlevselliğini de artırmaktadır. Kapalı ortamda gerekli yalıtım işlemleri ve altyapının tamamlanması ile birlikte inşa edilmektedir. Villa havuz modelleri arasında özellikle büyük bir arsaya sahip olan kişiler tarafından tercih edilen modeller arasında yerini almaktadır.

4- Üstü Kapanan Havuz

Villa havuz modelleri arasında en analitik çözüme sahip olan ve şık bir yapıya sahip olan modellerden biridir. Bahçeye inşa edilen açık havuzun kenarına kapanabilen bir tente veya mekanizmalı bir tente ile kapalı havuza dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Mevsimsel geçişler nedeniyle oluşabilecek olumsuz hava koşullarına göre rahatlıkla kullanılabilecek bir tasarıma sahiptir. Modern yapıya sahip olan lüks villalarda tercih sebebidir.

5- Doğal Taşlı Doğal Havuz

Doğa ile bütünleşen bir görüntüye sahip olan doğal havuz modeli, villa havuz modelleri arasında günümüzde en popüler tercihler arasında yerini almaktadır. Doğal büyük taşlar ve doğadan esinlenilen şelale tarzı yapısı ile oldukça gösterişli bir havuz olarak tasarlanabilmektedir. Tasarım içerisinde doğallığı sağlayabilmek için yeşil ve mavi uyumu ön planda tutulmaktadır. Doğanın tamamlayıcı rengi olan kahverengi de doğal taş rengi ile kullanılmaktadır. Taşlar üzerinden veya duvardan akan suyun havuz içerisinde toplanma görüntüsü burada en çok çalışılan tasarımlar arasındadır.

villa havuz modelleri

6- Ekolojik Doğal Havuz

Ekolojik havuzlar, günümüzde doğal havuz kategorisinde en popüler yapılardır. Doğadan esinlenerek bir göl, su birikintisi gibi su topluluğundan esinlenerek hayata geçirilmektedir. Havuzun temizlenmesi için doğal temizleyici özellikte olan bitkilerden faydalanılır ve kimyasal işlemlerden uzak durulur. Yüzme alanı ile bitki alanı bir arada şık bir tasarımı oluşturmaktadır. Havuzun etrafında da doğal özelliklere sahip bir ekolojik yaklaşım tercih edilmektedir. Estetik, zarif ve doğal durması için doğal malzemelerin kullanımına özen gösterilmektedir. Klasik yüzme havuzlarına nazaran oluşturduğu etki ile ekolojik havuzların insanlar üzerine bıraktığı etki arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Doğal bir ortamda bir yüzme hissi, yapay özelliklere sahip olan bir yapıya göre daha rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

7- Biyolojik Doğal Havuz

Biyolojik havuzlar doğal havuzlar arasında büyük bahçeli ve arsalı villalarda tercih edilen modellerden biridir. Villa havuz modelleri arasından seçim yapmak isteyenlerin sıklıkla araştırdığı havuz modellerinden biri olan biyolojik havuzlarda temizleyici önemli bir etkendir. Klorlama sistemi yerine bu havuz modelinde de doğal temizleyici özelliğine sahip olan bitkilerden yararlanılır. Klasik havuzlara göre doğal havuzlarda doğadan gelen birçok unsur kullanılmakta ve doğallık algısı oluşturulmaktadır. Birçok bitki, çiçek ve ağaç ile bahçe düzenlemesine ek olarak havuz da dekore edilebilmektedir.

8- Klasik Modern Havuz

Modern villa havuz modelleri arasında en çok tercih edilen model olduğu kabul edilebilir. Havuz içi aydınlatmalar ve sade bir tasarım bu modelde ön plandadır. Bölgesel fıskiyeler, yüzen yapılar (basamak gibi) ve jakuzi gibi eklemeler ile görüntü kalitesi ve işlevselliği de artırılabilmektedir. Farklı renklerde tasarımı yapılsa da klasik mavi havuz rengi ve açık tonlarda yapılan jakuzi eklemesi ile oldukça şık bir görüntü elde edilmektedir.

Sizin ve ailenizin güvenliği için havuzların büyüklüğü ve güvenlik sistemleri de kullanıma uygun şekilde tasarlanmalıdır. Eğer çocuklu bir aileyseniz çocuk havuzu da havuzun devamına eklenebilir.

villa havuz modeli

9- Peyzajlı Modern Havuz

Modern özelliklere sahip olan villa havuz modelleri içerisinde peyzaj ile uyum da ön plandadır. Peyzajın düzeni ile havuzun sade ve temiz görüntüsü uyum içinde tasarlanmaktadır. Çağdaş ve modern mimari teknikleri kullanılarak tasarlanan bu havuzlara evden ulaşım da kolay olmaktadır. Havuza geçiş veya havuzun görüntüsünü manzara olarak kullanmak isteyen kişiler için tasarım farklılaştırılabilmektedir.

10- Teknolojik Havuz

Değişen dünyanın etkileri mimari yapılarda da sıklıkla görülmektedir. Günümüzde ilerlemekte olan teknolojik gelişmeler konutlarda birçok kolaylık sağlamaktadır. Teknolojik özelliklere sahip olan elektronik ekipmanların yanı sıra yeni teknolojilerle üretimi yapılan ürünler de havuzun kalitesini artırmaktadır. Havuzların akıllı teknolojiden faydalanarak özelliklerinin geliştirilmesi ile farklı ve modern bir havuza sahip olabilirsiniz. Isıtma, aydınlatma, arındırma sistemlerini içeren teknolojik özellikler taşıyan havuzların yapımında kullanılan malzemeler de nano teknolojik özelliklere de sahip olabilmektedir. İçerisine jakuzi sistemi eklenen, havuzun her daim temiz ve berrak olabilmesi için detaylı bir su arıtma sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca havuz filtrasyon sistemlerinin de eklenmesi ile enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Lüks teknolojik havuzların diğer özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • İnternet aracılığıyla havuzun ısıtma ve soğutma sistemini, filtrasyon, aydınlatma sistemlerini kontrol edebilmek,
  • UV ışıklandırma kullanarak kimyasal temizlik aşamasını en aza indirmek,
  • Akıllı kontrol sistemleri ile yönlendirilebilen havuz örtüleri veya otomatik tenteler,
  • Suyun sirkülasyonun otomatik şekilde yapılabilmesi.

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/villaniz-icin-ic-mimarla-neden-calismalisiniz/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir