Avrupa Tarzı Villalar ve Özellikleri

Avrupa Tarzı Villalar ve Özellikleri

Avrupa tarzı villalar denilince akla ilk olarak konforlu ve lüks bir yaşam tarzı gelmektedir. Birden fazla kattan oluşan ve farklı tarzlarda inşa edilen bu yapılar lüks yaşam sevenlerin tercihi olmaktadır. Günümüzde de Avrupa tarzı mimarisi oldukça popülerdir. Yüksek yaşam standartlarını temsil eden bu yapılar muhteşem görüntüleri ile kentin birçok bölgesinde konumlandırılmaktadır.

Avrupa tarzı villalar özellikleri bakımından birçok stil ile farklı çeşitleri bir arada kullanmaktadır. Günümüzde modern mimari ile bir araya getirilen bu stiller ile küçük villalardan büyük malikanelere kadar birçok yapı inşa edilmektedir. Tasarım stilleri bölgenin özelliklerine ve ev sahibinin taleplerine göre düzenlenmektedir.

Genel olarak Avrupa tarzı villalarda tasarım ve modern mimari öğeleri ön plandadır. Çatı tasarımları, farklı tasarım kapılar ve girişler, villa tipleri, bahçe yapısı ile birbirinden ayrı ve eşsiz tasarımlara imza atılmaktadır. Mutlu ve konforlu bir yaşamı hedef alan bu yapılar aynı zamanda çağdaşlık, modernizm ve elitliği de sembolize etmektedir. Zarif bahçeler ve şık tasarımlar ile günümüzde seçkin birçok ailenin de tercihleri arasındadır. Bu yapılar genel olarak bir kale görüntüsünü andırmakla beraber Avrupa’da hangi semtten esinlenilirse o bölgenin esintilerini de yansıtmaktadır.

Genel olarak hepsinde ortak olan durum ise sade bir iç tasarımdır. Bunu günümüzde teknolojik özellikler de takip etmektedir. Genel olarak yüksek standartlar ve donanım ile lüksü yaşatmayı amaçlamaktadır. Avrupa tarzı yaşam standartları ve mimari özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Basit hatlar ve sade bir iç tasarım,
  • Üst kata çıkan yüksek olmayan merdiven,
  • Eskitilmiş iç detaylar,
  • Sade ve rahat, yorgunluk oluşturmayan boya tarzı,
  • Seçilen tarza göre kaplamalar,
  • Doğal malzemelerin kullanımı,
  • Doğa ile iç içe bir yaşam.

Avrupa tarzı tasarım öğelerini bu yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

1- Doğal Malzemelerin Kombinasyonu

Avrupa tarzı villalar yapısında doğal unsurları barındırmasıyla meşhurdur. Doğal taş, doğal ahşap, cam gibi malzemeler yaygın olarak kullanılan materyaller arasındadır. Bu malzemelerin birbiri ile kullanılmasıyla oluşturulan tasarımlar hem yapıya bir ruh kazandırmakta hem de kullanışlı olmaktadır. Şıklık ve zarafetin temsilcisi olan doğal taşlar geçmişten günümüze birçok mimari yapıda kullanılmaktadır. Her daim popülaritesini koruyan bu malzeme hem dayanıklı hem de şık görüntüsü nedeniyle günümüz Avrupa tarzında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Pastel tonların bir arada kullanılması ve doğal elementlerin bir araya getirilmesi ile uzun yıllar sevdiklerinizle mutlu bir evde yaşayabileceğiniz yapılardır.

2- Dış Detay Modelleme

Dış tasarımında detay çalışmaların veya işlemelerin olduğu Avrupa tarzı villalar günümüzde hala sıklıkla tercih edilen uygulamalardan bir tanesidir. Elegance tasarımların temsilcisi olan dış tasarımda yer alan detay modeller veya işlemeler yapının farklı bir kimlik kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu tarz tasarımlar villanızı diğer villalardan daha farklı kılmaktadır. Bakım masrafları ve işlemesi her ne kadar yüksek olsa da bazı villa sahiplerinin tercihleri arasında yerini almaktadır.

3- Modern Çatı Tasarımı

Müstakil evler ilk başlarda basit bir tasarıma sahipken, tarih boyunca farklı kültürlerden etkilenerek farklı stillerle tasarlanmıştır. Gotik mimarinin de en dikkat çeken detaylarından biri olan çatı tasarımları günümüzde ise modern mimariye yerini bırakmıştır. Eskiden daha simetrik çatılar veya üçgen çatılar modern olarak kabul edilirken günümüzde işlevsel çatılar rağbet görmektedir. Aynı zamanda çatı katı tasarımlar ve çatı pencereleri de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Avrupa tarzı villalar çatı tasarımları ile birbirinden ayrıştırılabilir.

4- Basit İç Tasarım

Avrupa tarzı villalar arasında günümüzde basit tasarımları İskandinav tarzı evler oldukça popülerdir. Beyaz, ahşap ve yeşilin bir arada kullanımı ile rahatlık, konfor ve mutlu bir yaşam felsefesi uygulanmaktadır. Genellikle yüksek duvarlar, beyaz yoğunluklu ev boyaları, açık renk veya ahşap renk mobilyalar ile tasarımları gerçekleştirilmektedir. Ahşap kirişler, yüksek tavanlar, geniş mutfak tasarımları bu ev tipinde oldukça yaygındır.

Buna ek olarak evin iç tasarımlarında merdiven ve korkuluk da bulunmaktadır. İskandinav evlerinde işlevselliğin de ön planda olması nedeniyle merdiven tasarımı aynı zamanda çekmece ve masa özelliğini de taşıyabilmektedir. Basit ve sade tasarım ile büyük mutluluğu hedef almaktadır.

5- Etkileyici Giriş Kapıları

Evlerin veya villaların karakterini yansıtan dış kapılar Avrupa tarzı villalar için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Eskitilmiş, kişiye özel tasarım, büyük ahşap, sürgülü metal gibi birçok farklı özellikte kapı tasarımı bulunmaktadır.

Evi korumak için çevreleyen çit, beton, ahşap veya tuğla ile birlikte uyumlu olan malzemeler ile farklı kapı tasarımları yapılabilmektedir. Demir korkuluk kullanımı ile farklı İngiliz ve Fransız tasarımları hayata geçirilmektedir. Küçük tasarımlar ile hayata geçirilen projeler misafirleri ve aile üyelerini karşılayan ilk adım olarak evin girişi olarak sıcacık bir karşılamayı amaçlamaktaydı. Günümüzde ise akıllı ev sistemleri ile birlikte yüksek güvenlikli sistemler devreye alınmıştır. Lüks ve konforlu villalarda 7/24 güvenlik sistemi barındıran kapı sistemi ve tasarımları mevcuttur.

6- Geniş Bahçe Tasarımları

Lüks, modern ve villaların özellikleri arasında ortak olan madde geniş ve şık bir bahçenin olmasıdır. Avrupa tarzı villalar içerisinde hangi kültüre ait olursa olsun müstakil yapılarda geniş bir bahçe, oldukça fazla bitki ve şık meyve ağaçları her daim bulunmaktadır. Bahçeli yaşam hem şık çay saatlerine, hem dostlarla geçirilecek keyifli zamanlara, bazen de rahatça kitap okuma saatlerine eşlik etmektedir. Aynı zamanda ailenizin bir üyesi olan evcil hayvanlar için de rahat bir yaşam sürmeyi sağlamaktadır.

Kendinize ve ailenize özel bir bahçeye lüks özellikler ekleyerek villanızı kendiniz için özelleştirmeye imkan da sağlamaktadır. İhtiyacınız olan bir villa tasarımı için hazır villa projelerinden birini seçebilir veya arazinize uygun olan bir tasarımı hayata geçirebilirsiniz. Bu alanda uzun yıllardır profesyonel olarak hizmet vermekte olan mimarlık firmalarından destek alabilirsiniz.

Seçtiğiniz Avrupa tarzı mimarisi özellikleri taşıyan unsurları mimarlık firması ile bir araya getirerek istediğiniz evde yaşayabilirsiniz. Kasır Mimarlık uzman kadrosu ve modern mimari yaklaşımı ile sizlere lüks, modern, elit ve çağdaş bir yaşamı evinize taşımayı hedeflemektedir. Kasır Mimarlık internet sitesi üzerinden örnek projeleri inceleyerek siz de istediğiniz tasarım için iletişime geçebilirsiniz.

7- Ekolojik Eklemeler

Eski çağlarda oluşturan Avrupa tarzı villalar için olmasa da günümüzde modern mimari ile birlikte ekolojik çözümler uygulaması yaygınlaşmıştır. Modern özelliklere sahip olan villalar genellikle kaliteli yaşam alanlarını temsil etmektedir. Bu yapılarda yaşayanlar zamanlarını keyifli geçirmeyi amaçladıkları için doğa ile iç içe olmayı tercih etmektedir.

Genellikle modern yapılar konumu itibariyle seçkin muhitlerde yer almaktadır. Doğayı korumak ve doğanın bize getirdiği olanaklardan faydalanmak için geri dönüşüm sistemleri içeren modern yapılar günümüzde bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir.

Güneş enerjisi ile çalışan çatı panelleri, su geri dönüşüm, atık geri dönüşüm, bahçe sulama sistemi gibi geri dönüşüm projelerini destekleyen akıllı evler Avrupa tarzı villalar için yeni tasarımlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ekolojik elementlerden yüksek oranda faydalanabilmek için evin özellikleri, bahçenin özellikleri ve evin konumu önemli olabilmektedir. Doğaya saygılı bir yaşam sürmek için ekolojik eklemeler evin kimliğini de ön plana çıkarmaktadır.

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/hayvan-sahipleri-icin-bahceli-villaya-sahip-olmanin-avantajlari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir