15 Farklı Mimari Konsept Fikirleri

15 Farklı Mimari Konsept Fikirleri

Konsept kelime anlamındaki karşılığı tema ve ana fikir anlamına gelmektedir. Mimari yapılarda da bu tema ve ana fikirler mimari konsept fikirleri olarak adlandırılmaktadır. Bu konsept fikirleri mutlaka tasarım ortaya çıkarılmadan tasarımın şekillenebilmesi adına mimari proje çizimi sürecinden önceki süreçte planlanmalıdır. Mimari sürecin düzenli ve belirgin işleyebilmesi için inşa edilecek yapıya ait mutlaka bir iç ve dış konsept fikri olması gerekmektedir.

İnşa sürecinin doğru, tutarlı ve düzenli yönlenmesi için belirlenen konsept ışığında iç ve dış tasarım villa projeleri çizimleri gerçekleştirildikten sonra gereken malzemelerin temin edilmesiyle yapı süreci başlatılmalıdır.

Mimari konsept fikirleri; yapılacak olan mesken tipine göre mimar ve mülk sahibi ile belirlenen, profesyonel mimari bakış açısıyla şekillendirilen kullanıcı isteği doğrultusunda ortaya çıkabilen fikirlerden oluşmaktadır. Kasır Mimarlık Şirketi tecrübeli ve deneyimli çalışmalar sonucunda oluşturdukları pek çok konsept içerikli villa seçeneklerini müşterilerine sunmaktadır.

Kasır Mimarlık Şirketi var olan yapı hizmetlerini sundukları gibi yeni oluşturulacak yapılar için de ev sahiplerine danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Mimari konseptler bir yapının tarzını, kalitesini ve gösterilen özeni ortaya koymasından dolayı doğru ve tecrübeli ellerde belirlenerek şekillendirilmelidir. Oluşturulacak yeni bir yapı için mali dengeyi koruyabilmek, ortaya çıkan sonuçtan memnun olabilmek adına mutlaka profesyonel yollarla oluşturulmuş mimari konseptler uygulanmalıdır.

Mimari Konsept Nedir? Nasıl Belirlenir?

Mimari konsept; ana bir tema üzerinde şekillenen, tasarım fikrinin oluşması ve tasarım fikrinin sonuca ermesine kadar olan süreçte uygulanan ev şekillendirme tarzıdır. İç ve dış tasarımın ortaya çıkmasında etkili olan ana fikirdir. Yapım sürecinde yer alan evin niteliğinin, niceliğinin, yapım sürecinde oluşabilecek sorunların ve çözümleri mimari konsept fikirleri çerçevesinde çözüme ulaşır.

Konsept yalnızca bir yapı ürününün oluşmasında etkili değildir. Bir şehrin ortaya çıkmasında, bir sürecin planlanmasında, bir resim yaparken, bir kıyafet kombini yaparken vb. süreçlerin hepsi bir konsept üzerine şekillenir. Tüm bu süreçlerin netleşmesi ve belirgin bir şekilde ortaya çıkabilmesi için bir evin tasarım ve yapımında da olması gerektiği gibi bir tema olması gerekmektedir. Bu temalar ihtiyaç duyulduğu noktalarda belirlenmektedir.

Mimari konsept fikirleri de bir evin tarzının ve şeklinin belirlenmesi gerektiğinde belirlenerek ortaya çıkarılmaktadır. Bu konsept fikirleri genel olarak profesyonel bakış açıları aracılığı ile belirlenir.

Profesyonel bakış açıları ile belirlendiği noktada ev sahiplerinin hayal ettikleri ev fikrine uygun olarak da konseptler belirlenerek bu çerçevede şekillendirme süreci başlatılır. Ancak yeni inşa edilecek bir yapı için doğru ve akılcı bir yönlendirme oldukça önemlidir. Süreçte yer alan mali boyutu yönetebilmek ve karlı olacak şekilde bir yapı inşasının gerçekleşebilmesi için Kasır Mimarlık gibi alanında öncü ve deneyimli mimarlık şirketleriyle çalışmak gerekmektedir.

Mimari Konsept Üzerine Yapı Oluşturmanın Önemi

Mimari konsept fikirleri etrafında geliştirilen evler veya yapılar herhangi bir kafa karışıklığına uğramadan net adımlarla hedefe yönlenerek ortaya çıkabilmektedir. Yapıları bir konsept üzerine oluşturulmalıdır. Çünkü belirli olmayan bir konsept üzerine başlatılan bir yapı süreci fikir karmaşasına uğrayarak ortaya fazla maliyetli ve tarzı belirgin olmayan kaotik yapıların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka bir konsept belirlenmeli ve yapı bunun etrafında şekillendirilerek tutarlı bir yapı ortaya çıkarılması gerekmektedir.

Mimari konsept fikirleri genel olarak renklerin uyumu, dokuların seçimi, konsept içerisinde yer verilecek biçimlendirme şekli ve malzeme türü ve kalitesi ile belirlenir.

Bazı tasarımlar sadece renk ve malzeme uyumuna bağlı olarak belirlenebilirken, bazı tasarımlar da biçimlendirme şekli ve dokuya uygun olarak belirlenebilmektedir. Tüm bu seçimler birlikte çalışılan mimarın tarzına, kullanıcının isteğine ve hayalindeki ev konseptine uygun şekillerde seçilerek, mümkün olan en uygun sentezlerle birlikte bir araya getirilmektedir.

Ortaya çıkarılacak olan konseptin karmaşık ve belirsiz olmaması adına uygun dokular doğru şekillerde bir araya getirilmeli ve çizilen projelerde doğru yerlerde kullanılmalıdır. Proje içerisinde yer verilen biçimlendirme ve konumlandırmalar konsepte uygun şekillerde yapılmalıdır. Renkler olabildiğince doğal geçişlerde kullanılarak göz zevki sağlanmalıdır. Tüm bu opsiyonların uygun şekillerde bir araya getirilmesinin yolu mutlaka profesyonel, deneyimli ve tecrübeli bakış açıları ile ortak olarak belirlenen mimari konsept fikirleri ile çalışmaktır.

Mimari Konsept Fikirleri

Sizler için bu yazımızda uygulanabilecek 15 mimari konsept fikirleri sizler için maddelendirildi.

Ahşap villa: Bu konsept modeli için uygun ve sağlam ağaç kütükleri tercih edilerek yapı temelleri sağlam şekilde oluşturulmalıdır.

Taş villa: Taş villaların oluşturulmasında en önemli unsur uygun ve sağlam taşlar seçilerek estetiğin ortaya çıkarılmasıyla beraber sağlamlığın da kontrolü oluşturulmasıdır.

Çiftlik villa: Çiftlik evi inşası için konsept geniş alanlar üzerinde oluşturularak peyzaj tarzı ön plana çıkarılmalıdır.

Yeşil villa: Yeşil villalar oluşturabilmek için ise konsepte uygunluk sağlaması adına dayanıklılığı yüksek sarmaşıklar seçilerek dış yüzey üzerine modellendirmeler yapılmalıdır.

Havuzlu villa: Standart ancak sık kullanılan bir konsept türüdür.

Teknolojik ve akıllı villa: Belirli otomasyonlar ve teknoloji ürünlerine uygun geliştirilmiş villa sistemleridir.

Kışlık villa: Mimari konsept fikirleri arasında sıklıkla tercih edilen mevsimlik olarak tercih edilen dönemsel kullanılabilen özellikleri baskın olan villa tipleridir.

Yazlık villa: Sıcak havalara uygun olarak tasarlanan tatil moduna uygun villa tipleridir.

Minimalist villa: Sade ve şık seçimler üzerine yapılandırılan villa tipidir.

Retro villa: Geçmiş zamanlara ait olan ancak hiç eskimeyen obje ve biçim özellikleriyle oluşturulan villalardır.

Modern villa: Güncel trendlere uygun seçimleri içeren villa konseptleridir.

Muhafazakâr villa: Özel ve uzak alana ihtiyaç duyanlara özgü tasarlanan izole villa konseptleridir.

Marjinal villa: Sıra dışı seçimleri içeren daha önce benzerine rastlanmamış villa örnekleridir.

Bağ evi: Bireysel seçimlerin ön planda tutulduğu sessiz ve sakin yaşam tarzlarını destekleyen ev tipleridir.

Cam konseptli villalar: Manzara sevdalıları için tasarlanan, şeffaflık ve şıklığın ön planda tutulduğu villa konseptlerindendir.

Mimari Konseptin Tasarıma Yansıtılmasının Yolları

Mimari konsept fikirleri belirlendikten sonra bu fikirlerin tasarıma yansıtılması oldukça zor bir süreçtir. Dikkat dağıtıcı pek çok unsur bu noktada devreye girerek karar verme sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak adına öncelikle konseptin mantığı doğru şekillerde oturtularak hedefe yönelik adımlar atılmalıdır.

Hedefe yönelik adımların atılmasında etkili olacak ilk unsur doğru malzeme seçimidir. Örneğin ahşap ağırlıklı bir villa konseptine karar verildiğinde ana düşünceden uzaklaşmamak adına ahşapla uyumlu malzemelerin seçilmesi gerekmektedir. Dış ve iç tasarım olmak üzere bütüncül düşünülerek belirlenen konsepte uygun malzeme seçimi sağlanarak, yapının sağlamlığı ve estetikliği ortaya çıkarılmalıdır. Birbiriyle bağdaşmayan malzemelerin seçimi yapının hızlıca hasar görmesine, belirlenen konsepte uygun olmayan yapıların ortaya çıkmasına, gereksiz maliyet harcanmasına, emeklerin yanlış yönde harcanmasına ve beklenen yapı görünümünün ortaya çıkarılamamasına neden olur.

Harcanan emeklerinin karşılığının alınabilmesi ve gösterilen özenin tam anlamıyla sergilenebilmesi için mimari konsept fikirleri uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Deneyime sahip olmayan bireylerin ellerinde şekillendirilmeye çalışılan tüm yapı ürünleri beklenildiği şekilde tarzlara ulaşamayarak emek ve maliyet kayıplarına yol açmaktadır.

Mimari bir konsept belirlemek proje süreci başlamadan yapılması gereken ilk adımdır. Ancak yalnızca konsepti belirlemek yeterli olmamaktadır. Belirlenen temaya uygun yapının ortaya çıkarılması oldukça zorlu, detay gerektiren, özenli ve akılcı olunması gereken bir süreçtir. Her adımın sonucu düşünülerek ortaya çıkabilecek konsept sorunları önceden belirlenerek öngörülere uygun çözümler sunulmalıdır.

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/villaniz-icin-mimarla-neden-calismalisiniz/  linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir