Amerikan Tarzı Villalar ve Özellikleri

Amerikan Tarzı Villalar ve Özellikleri

Amerikan yapımı birçok dizi ve filmde karşımıza çıkan ve tasarımları ile etkileyen evler, günümüzde oldukça popülerdir. Amerikan tarzı villalar ve özellikleri diğer villalardan hızlıca ayırt edilebilmektedir. Ahşap çatı ve veranda bu yapılarda en belirgin iki özellik olarak düşünülebilir. Özellikle veranda tasarımı Amerikan tarzı evlerde oldukça önemlidir. Bahçesi, dış tasarımı ve iç dizaynı ile birçok özelliği bünyesinde barındıran bu yapılarda modern birçok detay bulunmaktadır. Buna ek olarak bu yapılarda her daim kalite ve uzun süre dayanıklılık ön plandadır. Evin hem iç hem de dış tasarımı için kullanılan renkler de açık renklidir ve doğadan ilham alınmaktadır.

amerikan tarzı villalar ve özellikleri

Villa türleri arasından genellikle A tipi villaya benzerlik göstermektedir. Zemin kat, 1. kat ve çatı katı şeklinde bir yapı olarak kabul edilebilir. Tüm bu özelliklere ek olarak bahçesinde büyük bir havuz, keyifli anlar için şömine, yeşil ve düzenli bir bahçe, kapalı ve açık otopark alanları bu evlerin diğer özellikleri arasındadır. Modern tasarımları eşsiz bir çatı ile bir üst noktaya taşıyan bu yapılar genel olarak birçok mimariden etkilenmedir. İngiliz mimarisinin country tarzı ve İskandinavların sade yaşam tarzlarından oldukça esintiler taşımaktadır. Bu nedenle tek tip bir yapıya sahip değildir. Genel özellikleri bakımından Amerikan tarzı villa olarak tanımlanmaktadır. Tarzınıza ve zevkinize uygun villa seçimi yapmadan önce detaylı bir araştırma yapmak gereklidir.

Amerikan tarzı villalar ve özellikleri hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ferah İç Mekan Tasarımı

Amerikan tarzı villalar ve özellikleri diğer tip villalara göre iç mekan tasarımında yüksek duvarlara önem vermektedir. Minimal yaşam tarzı ve rahatlığın ön planda olduğu bu yapıların iç tasarımında da buna dikkat edilmektedir. Genel olarak ahşap ve tonları kullanılan iç dizaynda zeminin, mobilyaların ve kapıların dekorasyonuna dikkat çekmektedir. Ormanlık alanlarda da sıklıkla inşa edilen Amerikan tarzı villalarda doğaya uyum ön plandadır. Ahşap kullanımı bu nedenle oldukça yaygındır. Beyaz tasarım genellikle ahşabın rengi ile uyum içinde kullanılmaktadır.

amerikan tarzı villalar ve özellikleri

Tasarıma uygun olarak az eşya ve küçük dekoratif ürünler genellikle tercih edilmektedir. Amerikan tarzı villalar ve özellikleri inşa edildiği bölgeye göre de farklılık göstermektedir. Ormanlık alanların yaygın olduğu bölgelerde ahşap tasarımları ön plandayken sahil kasabası olarak nitelendirilen eyaletlerde ise genellikle beyaz betonarme veya prefabrik yapılar genellikle tercih edilmektedir.

Açık bir plana sahip olan iç dizaynda açık mutfak ve oda planları da yaygındır. Evlerin hem ferah hem de kullanışlı olması için her ne kadar basit görünse de sadelik ve şıklığı ön planda tutan bir iç tasarıma sahiptir. Ayrıca salonda ısınmayı kolaylaştırmak ve vintage bir tasarım için şöminelere sıklıkla yer verilmektedir. Ahşap ve şöminenin uyumu da bu sayede kaçınılmaz olmaktadır. Evdeki ahşap ve beyaz dengesini kurabilmek ve canlılık kazandırabilmek amacıyla kullanılan dekorasyon ve tasarım ürünlerinde canlı renklerin kullanımına dikkat edilmektedir. Kırmızı ve mavi gibi göze çarpan renklerle perde, duvar aksesuarları ve yastıklar dekore edilmektedir.

Veranda

Veranda terimi Amerikan tarzı evler denilince akla ilk gelen terimdir. Herhangi bir dizi veya filmden evinin girişinde balkon yapısını andıran ve açık planlı bir giriş terası görebilirsiniz. Amerikan tarzı villalar ve özellikleri arasında veranda ilk başta yer almaktadır. Hayalinizdeki evi gerçekleştirmek ve sevdiklerinizle keyifli bir zaman geçirmek için lüks villanızda verandaya yer verebilirsiniz. Bu sayede bahçenizin güzelliğinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Sevdikleriniz ile birlikte açık hava sohbetleri ve barbekü partileri için de bir dinlenme alanı olarak planlayabilirsiniz. Evinizin en güzel alanı olabilmesi için istediğiniz bir mobilya takımı ile şık dokunuşlar da ekleyebilirsiniz.

Hava durumunun yarattığı etkilere karşı hem kendinizi korumak hem de içeceğinizi yudumlamak için keyifli bir alan olarak tanımlayabilirsiniz. Amerikan tarzı villalar ve özellikleri kalabalık aileleri temel almaktadır. Bu nedenle sosyalleşebilmek ve bir arada bulunabilmek amacıyla bu tarz temalara önem verilmektedir.

Kullanışlı Mutfak Tasarımı

Mutfak tasarımı bir evin tasarımından inşaatı boyunca en çok zaman harcanan bölümlerinden birisidir. Mutfağın dekorasyonundan ziyade kullanışlı ve şık bir yapıya sahip olabilmesi için günümüz lüks villalarından apartman dairelerine kadar her yapıda Amerikan tarzı mutfak tercih edilmektedir. Geniş bir alana sahip olan evlerde daha efektif bir etkiye sahipken, küçük bir alana sahip olan evlerde de alandan tasarrufa katkı sağlamaktadır.

Amerikan tarzı villalar ve özellikleri arasında kullanışlı mutfak tasarımı da bu nedenle yer almaktadır. Bu mutfak modelinin ilk tasarlandığı zamanda ilk amaç işlevselliğin arttırılması hedeflenmiştir. Ardından mutfakta harcanan zaman aileden ayrı kalmak yerine birlikte zaman geçirebileceğiniz açık plan olarak düşünülmüştür. Doğru ekipman ve dolap seçimi ile de oldukça fonksiyonel özellikler kazandırmaktadır.

amerikan tarzı villalar ve özellikleri

Amerikan tarzı villalar ve özellikleri arasından seçilen mutfak tipinde ada mutfak masası kullanımı oldukça yaygındır. Hem tezgah olarak hem de masa olarak kullanılabilen bu malzemelerde birçok kalabalık aile için de harika bir çözüm olmaktadır. L tezgahı şeklinde tasarım yapılan mutfak modelinde genellikle ilk çekince ailelerin evin içinde yemek kokusu olmasıydı. Teknolojik ürünlerin kullanımı ve akıllı sistemler ile birlikte bu problemin önüne geçebilmektedir. Sağlam ve dayanıklı bir altyapı ile donatılmış lüks konutlarda bu tarz sorunlar yaşanmamaktadır.

Geniş bir yemek alanı ve ilgi çekici mutfak tasarımı isteyenlerin vazgeçilmezi olan bu dizaynı rahatlıkla evinize uygulayabilirsiniz. Yeni inşa edilmiş olan yapılarda genellikle tercih edilmesi nedeniyle tasarım planına ilk olarak dahil edilmektedir. Evinizi yenilemek yerine doğrudan bu şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş olan lüks bir villayı tercih edebilirsiniz.

Tarzınıza ve zevkinize en uygun evi bulabilmek veya yaptırabilmek için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz. Yenilikçi mimari yaklaşımı ile istediğiniz tarza uygun ve modern yapıları birlikte tasarlayabilirsiniz. İhtiyaç ve beklentilerinizi karşılayabilecek bir ev tasarlayabilmek için örnek projeleri inceleyebilir ve detaylı bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Açık Renkli Dış Tasarım

Açık renkli (sütlü kahve, beyaz, açık mavi gibi) dış boya seçenekleri Amerikan tarzı villalar ve özellikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu renkleri evin dış yapısında görünen camlar, kapılar ve çatı dizaynı tamamlamaktadır. Kendine has bir tarzı sembolize eden yapılarda özellikle kırsal yaşantının esintileri yer almaktadır. Rustik kapılar, ahşap veranda, ahşap çatı bunların arasında en yaygın bilinen ve uygulanan malzemelerdir. Geniş camlı evlerde büyük kapıların kullanımı ve işlevsellik oldukça önemlidir.

Çiftlik tarzı evler de Amerikan tarzı villalar ve özellikleri arasında yer almaktadır. Bungalov tarzında veya hayvanlara ev sahipliği yapabilmek amacıyla büyükçe bir yeşil alana sahip olan bu yapılarda mutfağa doğrudan geçiş kapıları da bulunmaktadır. Dağ evi konsepti de çiftlik evi tasarımında sıklıkla kullanılmaktadır. Sürekli doğal afete maruz kalınan bölgelerde çatının sarkan bir yapıda olması da tasarımın koruma sağlaması ve güvenliği içindir.

Amerikan tarzı evlerin dış tasarımları genellikle country ve rustik etkilere sahiptir. Eski mobilya görünümünü pastel renklerle ahenk içinde kullanmak bu tasarımların önemli bir parçasıdır. 

Ankara villa projeleri hakkında bilgi almak için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/villa-sahibi-olurken-konumun-onemi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir