Ankara'da Müstakil Villaya Sahip Olmanın Artıları

Ankara’da Müstakil Villaya Sahip Olmanın Artıları

Müstakil villa, geniş bir arsa üzerine yeni inşa edilmiş olan yapılardır. Şehir hayatından boğulan ve kalabalıktan kaçmak isteyenlerin tercihidir. Apartman daireleri genellikle yüksek katlı yapıldığından çoğu zaman bu durum rahatsızlık oluşturmaktadır. Toplum içinde bir kalabalık ile yaşamak kendinize özel zaman ayıramamayı beraberinde getirir. Buna ek olarak topluluğun oluşturduğu kurallara da uyum sağlanması gereklidir.

Müstakil villa, genellikle bir veya iki kattan oluşmaktadır. Evin ve arsanın mülkiyeti sadece arsa sahibine aittir. Diğer ortak kullanım alanları olarak nitelendirilen bir alan müstakil yapılarda bulunmamaktadır. Müstakil yapıların satın alınması beraberinde birçok avantajı da sağlamaktadır. Doğru muhit ve konumda yapılmış olan bir gayrimenkul yatırımı gelecek dönemde pasif gelir sağlamanızı veya güçlü bir yatırım yapmanızı sağlayabilir. Uzun vadeli düşünüldüğünde yüksek oranda kar getirisi bulunmaktadır. Dünya genelinde başkentlerde yapılan gayrimenkul yatırımları karlı yatırımlar olarak değerlendirilmektedir. Ankara’da ise bu yatırımları yapmak geleceğiniz ve aileniz için oldukça avantaj sağlamaktadır.

Bu yazımızda müstakil villa satın alımında dikkat edilmesi gereken hususlara ve müstakil villanın diğer villalara göre farklarına dair detayları bulabilirsiniz.

Ankara'da Müstakil Villaya Sahip Olmanın Artıları

Müstakil Villa Seçiminde Konumun Önemi

Günümüzde gayrimenkul yatırımcılarının en çok dikkat ettiği kriterlerden birisi konumdur. Bir bölgenin gelecek vaat etmesi için konumu oldukça önemlidir. Konum, kaliteli ve refah seviyesi yüksek bir hayat sürmek için size zamanınızı kazandırır. Eviniz, işiniz veya okulunuz ile olan mesafenin kısalması yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Modern, elit ve seçkin bir yaşam sürebilmek için kaliteli bir ortama ihtiyaç duyulmaktadır. Modern evler ve evlerin konumu bu yapıların değerini belirlemektedir. Bölgenin sahip olduğu ayrıcalıklar sizin yapınızı da kapsamaktadır. Evin mevcut değerine ek olarak bulunduğu arsanın da kıymeti günden güne artış göstermektedir. Konum itibariyle müstakil evler aynı zamanda yaşam özgürlüğü hakkı da sunmaktadır. İhtiyacınız olan mahremiyete kavuşmak için kalabalık topluluklardan bu sayede uzak kalabilirsiniz.

Konum haricinde müstakil villa seçiminde dikkat edilen diğer faktörler şu şekilde listelenebilir;

 • Evin yapısal özellikleri,
 • Evin mimarisi ve kullanılan malzemelerin kalitesi,
 • Altyapı özellikleri ve avantajları,
 • Arsa büyüklüğü ve özellikleri.

Ülkemizin başkenti olan Ankara’da müstakil evler yoğun olarak Çayyolu, Oran, Yaşamkent, Çukurambar, İncek, Bilkent gibi bölümlerde konumlandırılmıştır. Şehrin düzenli ve ayrıcalıklı semtleri olarak da bu alanlarda villa yapılanmaları oldukça fazladır. İstediğiniz semtte ve yakın bölgelerde müstakil ev sahibi olmak istiyorsanız bu alanda uzmanlaşmış mimarlık firmaları tarafından gerçekleştirilen projeleri takip edebilirsiniz. Mevcut bir arsanız varsa ve kendi villanızı tasarlamak istiyorsanız uzman bir ekip ile iletişime geçebilirsiniz.

Müstakil Villa Özellikleri

ankarada müstakil villaya sahip olmanın artıları

Müstakil villa, her dönem trend olan bir yapıdır. Küçük katlı yapılar ve geniş bir bahçe olarak dizayn edilen bu yapılarda arsa ve ev sahipleri kendilerine istediği zamanı ayırabilmektedir. Evin özelliklerine göre müstakil yapılar birbirinden farklı çeşittedir. Arsa veya bahçe üzerine inşa edilen bu yapıların tek bir yapı olması ile diğer villa ve apartman dairelerinden ayrılmaktadır.

Müstakil villalar, hem şehir içinde hem de şehrin dışına yakın bölgelerde konumlandırılabilmektedir. Şehrin genel özelliklerine göre bu yapıların yoğun olduğu bölgeler şehirden şehire farklılık göstermektedir. Ankara’da, şehrin büyük bir çoğunluğu aktif olarak kullanıldığı için nezih semtlerde sıklıkla müstakil evler inşa edilmektedir. Rahat ve kaliteli bir yaşam sürmek için dubleks veya tripleks villalar yerine tek katlı müstakil yapılar günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

Villa ve Müstakil Villa Arasındaki Farklar

Müstakil villa ve villa genel özellikleri bakımından birbirine benzese de yapısal olarak bazı farklılıklara sahiptir. Bir villa sahibi olmak isteyenler genellikle villa tipi konusunda kararsız kalabilmektedir. 1 veya 1’den fazla birçok kattan oluşan yapılar villa, 1 veya en fazla 2 kattan oluşan yapılar müstakil villalardır.

Bu iki villa türü arasında değerlendirilen birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterler şunlardır;

 • Konum; müstakil villalar veya villalar için hem ortak hem de farklı kılan kriterlerden birisi konumdur. Hem kırsal bölgelerde hem de şehir merkezinde tercih edilen bu yapılarda arsa özelliği ve konumun genel yapılandırılması evin yapısı hakkında da karar vermeyi sağlamaktadır. Müstakil yapılar mahremiyet hakkını korumaktadır ve çevreden daha izole bir yaşam sürmeyi sağlamaktadır. Özellikle büyük şehirlerde müstakil yapılar yerine 2 veya 3 katlı villa tipleri tercih edilmektedir. Ailenin kişi sayısı da villa tipinin ve konumunun belirlenmesinde önemli bir etkendir. Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmek için şehir merkezine yakın ve özel bir alan sunan müstakil villa ve diğer özelliklere sahip olan villaların tercih edilmesinde konum önemli bir rol oynamaktadır.

ankarada müstakil villaya sahip olmanın artıları

 • Bahçe özellikleri; villa tarzı yapılarda ortak olan bir alandır. Yeşil çimler, meyve ağaçları, düzenli bir peyzaj mimarisi yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bu özellikler villalarda geniş özelliklerle kullanılmaktadır. Bahçeye ek olarak havuz yapılması, çocuğunuz için oyun parkı gibi alanlar da bahçede yapılabilen alternatifler arasındadır. Lüks yaşam tarzı denilince akla ilk gelen özelliklerdendir. Spor aktivitelerinin de açık havaya taşınması yaşam kalitesini ve evin konforunu artırmaktadır.
 • Yapısal tasarım farklılıkları ve mimari özellikleri; evin mimari özelliği evin genel özellikleri hakkında birçok bilgi vermektedir. Evin modern ve çağdaş bir çizgi ile tasarlanması yapısal olarak da birçok kullanışlı özelliğin varlığını göstermektedir. Teknolojik özelliklere sahip olan mimari yapılar hayatın akışını kolaylaştırmakta ve sizin için ergonomik çözümler sunabilmektedir.
 • Arsa ve ev büyüklüğü; arsanın büyüklük özelliklerine göre üzerinde konumlandıran evin özellikleri de farklı olmaktadır. Büyük arsalarda daha geniş ve çok katlı villalar yapılmaktayken, küçük ölçekli arsalarda ise tek katlı daha mütevazı villa tipleri tercih edilmektedir. Buna ek olarak bahçede bulunmasını istediğiniz ek özellikleri de dahil edebilir veya çıkarmanız gerekebilir.

Ankara İncek’te seçkin özelliklere sahip ve modern bir konsept ile tasarlanan Villa Monza yapıları müstakil villa örnekleri olarak incelenebilir. Kasır Mimarlık tarafından hayata geçirilen Villa Ay ve Villa Güneş projeleri şehir merkezine yakın ve şehrin karmaşasından uzak mottosuyla sizleri karşılamaktadır. Hayallerinizi istediğiniz uygun yaşam alanlarına dönüştürmek için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilir ve istediğiniz yapıya kavuşabilirsiniz.

Villada Yaşam Avantajları

Müstakil villalar yaşam birçok kişinin hayalini kurduğu bir yaşam tarzıdır. Yaşam özgürlüğü, mahremiyet, konforlu konum, doğa ile iç içe olmak gibi avantajlar villada yaşam isteğini günden güne artırmaktadır. Müstakil villa içerisinde yaşamanın avantajları genel olarak şu şekilde özetlenebilir;

 • Bahçeli bir evde yaşamak ve yeşilin tadını çıkarmak,
 • Bahçenin isteğinize uygun şekilde tasarlanabilmesi, (havuz vb.)
 • Evcil hayvanlar için gerekli alanların kolaylıkla oluşturulabilmesi ve onlar için bir oyun alanı kurabilmek,
 • Sevdiklerinizle açık havanın tadını barbekü partileri ile çıkarmak ve aynı ortamı kimse ile paylaşmamak.

ankarada müstakil villaya sahip olmanın artıları

Bu avantajların tamamına sahip olabilmek için güvenilir bir mimarlık firması ile çalışmak gereklidir. Kasır Mimarlık, nezih, modern, güvenilir, seçkin ve lüks konutlar konusunda başarısını kanıtlamış birçok projeye imza atmıştır. Modern, yenilikçi, ekolojik ve dilediğiniz tüm özelliklere sahip bir müstakil villaya sahip olabilmek için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Ankara villa projeleri hakkında bilgi almak için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/aktivitelerinizi-yapabileceginiz-luks-villa-tasarimlari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir