Birbirinden Farklı Tarzda Villa Türleri

Birbirinden Farklı Tarzda Villa Türleri

Villalar büyük bahçeler içerisinde inşası gerçekleştirilmiş veya büyük alanlar içerisine farklı yaşam alanları eklenerek oluşturulmuş lüks inşa yapılarıdır. Birbirinden farklı tarzda villa türleri içerisinde bulundurulan ve olması istenen tercihlere göre Kasır Mimarlık aracılığıyla mimari danışmanlık sağlanmaktadır. Ankara villa projeleri konusunda danışmanlık sağlayan Kasır ile danışanlar hayal ettikleri konutlara kavuşmaktadırlar. Villa dizaynı ve dekorasyonu deneyim gerektiren ellerde titizlikle ve özenle yapılmalıdır. Belirlenen tarz ışığında konutun vitrini belirlenerek bu bağlamda geliştirici fikirler aracılığıyla dekorasyon işlemi oluşturulmalıdır.

Mülk sahipleri standart, klasik, farklı ögeler içeren, alışılagelmişin dışında eksantrik görünümlerde villalar oluşturmak isteyebilirler. Bunun içinse net bir vizyon seçildikten sonra konsepte ve kompozisyona uygun tercihler yapılmalıdır. Farklı tarzlarda villalar oluşturmak gerek kullanım açısından gerekse kiralama açısından oldukça kazanç getirici bir araca dönüşebilir. Birbirinden farklı villa kategorileri mevcuttur ve bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Havuzlu villalar,
  • Kış ayları için uygun villalar,
  • Lüks villalar,
  • Saunalı ve jakuzili villalar.

Standardın aksine açık havuzlu bir villa yerine kapalı alanda oluşturulmuş bir havuz alanı ile hava koşullarına maruz kalmadan rahatça her anda havuzun kullanımı sağlanabilir. Birbirinden farklı tarzda villa türleri oluşturulması yaklaşımında geleneksel bahçe havuzu fikri kırılarak daha kullanışlı ve verimli bir alan oluşturulabilir. Bunun yanı sıra ev içerisinde oluşturulan sosyal alan odaları yerine bahçenin manzarası ve yeşilliğinden faydalanılarak bahçenin belirli bir kısmında yaz ve kış bahçesi konsepti oluşturularak kitap okuma alanları, meditasyon yapma alanları, oyun alanları, huzur köşeleri oluşturularak oluşturulmasında etkili alanlar sağlanabilir.

Ev içerisinde ise lobi giriş alanlarında bilinmedik türlerde bitki seçimleri ile giriş alanına farklılık katılabilir. Oturma odası veya salon içinse alışılagelmişin dışında tarza uygun alışılagelmişin dışında mobilyalar tercih edilerek iç dizayn anlamında da farklılıklar yaratılabilir. Ancak farklı tarzda bir villa oluşturmanın ilk adımı iç tasarımdan ziyade villanın dış kompozisyonunu farklılaştırmaktan geçer. Ancak hem iç hem dış tasarımın bütüncül bir şekilde eşsiz seçimlerle oluşturulmasıyla birlikte birbirinden farklı tarzda villa türleri ortaya çıkarmak mümkün olacaktır. Bu tarzın oluşturulabilmesi için Kasır Mimarlık yeni nesil proje yaklaşımları sayesinde danışanlarına son derece detaylı ve özenli bir hizmet vermektedir.

Farklı Tarzda Villa Türleri

Kullanım alanına veya tasarımına göre farklı tarzda villa türleri bulunmaktadır. Bu türleri detaylı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

  • A Tipi Villalar

Belli başlı villa tipleri arasında kalabalık aileler tarafından tercih edilen A tipi villalar sağladıkları büyük alanlar sayesinde kullanıcılara hayallerini gerçekleştirebilecekleri büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu yapılar ile oldukça zengin sosyal alanlar sağlanabilmektedir. Spor alanları, hamam sauna alanları, havuz gibi imkanlara yer verilebilmektedir. Birbirinden farklı tarzda villa türleri arasında A tipi villaların sahip olduğu metrekareler sebebiyle bunca imkânı bulmak mümkündür.

A tipi villalarda bahçe büyüklükleri yapının büyüklüğüne ve parsel sayısına göre değişmektedir. En çok tercih edilen villa türü olmasının sebebi kullanıcının isteklerine göre şekillendirilmesi en mümkün olan villa türüdür. Alan genişliğinin sağladığı avantajın en fazla olduğu tür olan A tipi villaların yapılış ve dizayn maliyeti her ne kadar yüksek olsa da uzun yıllar kullanımının elverişli olması sebebiyle en tercih edilir villa türüdür. Diğer villa tiplerine göre en sağlam altyapıyı barındırmasıyla da diğer türlerden ayrılarak tercih edilmesi için bir başka nokta daha sunmaktadır. Bu sebepten bünyesinde daha fazla yaşam alanı barındırma şansını kullanıcılarına sunmaktadır.

  • Loft Villa

Hem ofis hem de yaşam alanı olarak kullanılmak istenen villa tipi olarak bilinmektedir. Tek kat üzerinde ek bir katın yer alması ile tasarlanan yapılardır.

  • Dubleks Villa

Adını duble teriminden alan yani 2 katlı olarak bilinen villa türüdür. Lüks ve konforlu bir yaşam alanına sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bazı tasarımlarda bahçeli versiyonları da mevcuttur.

  • İkiz Villa

Tek bir parsel üzerinde yer alan ve bir bölgesinden sadece birbirine bağlı olan villa türüdür. Bir kenar birbirine bağlı ve diğer üç kenar ise birbirinden bağımsızdır. Büyük aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Farklı Tarzda Villa Oluşturmak İçin Öneriler

Standart ve eksiksiz bir villa mutlaka bir bahçe, havuz, birden fazla yatak odası, özel banyolar, geniş bir mutfak ve salon alanı içerir. Genel olarak tüm villalar birbirlerinden ayrı olarak tasarlanmış yan yana alanlarda oluşturulmuştur. Yakın bahçe alanları arasında oluşturulmasına rağmen kullanıcılarına sağladığı özel alanlar sebebiyle villalar günümüz koşullarında daha çok tercih edilir hale gelmiştir. A tipi villa projeleri özellikle aileler için oldukça kullanışlı alanlar olarak günümüzde tercih edilmektedir. Bu alanda hizmet veren güvenilir mimarlık firmaları ile size uygun villa tasarımına ve dekorasyonuna kavuşabilirsiniz. Birbirinden farklı tarzda villa türleri oluşturabilmek için bazı önerileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Farklılık sağlayabilmenin bir diğer maddesi ise doğa dostu malzemeler sayesinde tasarımın oluşturulmasıdır. İnşaat sürecinden iç tasarıma kadar her alanda doğa dostu malzemelerin seçilmesi ile sıradan oluşumların dışında çevreye zarar en aza indirgenerek doğa dostu villa tasarımları oluşturulabilir.

Bunun dışında evcil hayvan dostu villa konseptleri de oluşturulabilir. Hem hayvan dostlarımızın konforu için oluşturulan hem de bu sayede faydalı bir tasarıma dönüşmüş farklı villa tasarımları sağlanabilir. Bunlar ve bunlar gibi farklılık barındıran villa tasarım fikirleri için Kasır Mimarlık gibi uzman bir kadronun bulunduğu alanında yetkili kişilerle fikirlerin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi için bir yol izlemek mümkündür. Birbirinden farklı tarzda villa türleri oluşturmada oldukça deneyimli olan Kasır Mimarlık kendi bünyesinde de oluşturduğu villa yapıları ile sektörün önde gelen mimarlık firmaları arasında yer almaktadır.

Villa Tarzı Yapılar Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Villalar çoğunlukla yalnızca yaşam alanı olarak kullanılmaktadırlar. Ancak bunun dışında da kullanım için uygun görüldüğü pek çok seçenek vardır. Yaşam alanı olarak kullanılmasının haricinde özel yapılı villalar ofis, iş merkezi, dönemlik kiralık otel-konaklama gibi pek çok alanda da kullanışlı olması sebebiyle tercih edilen mülklerdir. Kullanım sebebi her ne olursa olsun seçimde tercih edilmesi için etkili olan faktörler; iç dış tasarım kalitesi, konumu, içerdiği yeni nesil inşa anlayışı, pragmatik oluşu gibi faktörlerdir. Bu faktörler kişiden kişiye göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu tasarımların oluşturulmasının sağlanmasıyla birlikte tercih edilme sıklığında da artış meydana gelecektir.

Villalar aynı zamanda mini eğitim kurumları olarak da kullanılmaktadır. Bu bağlamda kreş vb. gibi kuruluşlara ev sahipliği yaptığı durumlarda da çocukların güvenliğinin ön planda tutulduğu tasarımlara yer verilmelidir. Birbirinden farklı tarzda villa türleri arasında en güvenilir profilin oluşmasını sağlayarak kurumun da aynı şekilde güvenilirlik düzeyinin artırılmasına katkıda bulunulmalıdır. Böyle bir kuruluşun güvenilirlik etiketini hakkedebilmesi için tasarımda herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için detaylı bir bahçe ve iç tasarım oluşturulmalıdır.

Kamera sistemi pek çok işe yarar noktada ve çok sayıda olmalıdır. Home-ofis şeklinde bir kullanım planlanıyorsa sadelik, yalınlık ve ferahlık ön planda tutularak seçilecek aksesuarlar ortamın ihtiyacına göre seçilmelidir. İnşaat ofisi olarak kullanılacaksa tasarım ve iç dekorasyon ürünleri sektöre ait unsurlarla oluşturulmalıdır. Birbirinden farklı tarzda villa türleri için tüm bu kriterler sağlanmalıdır.

Tatil beldesine ait bir villa alanı oluşturulacaksa da tatilcilerin rahatlığına, refahına ve konforuna uygun fikirlerle bezenmiş bir villa ortamı oluşturulmalıdır. Sıradan fikirlerin aksine hem sektör içerikli hem de amaca yönelik villa fikirleri ile yeni bir trendin öncüsü olmak mümkün olabilir. Bu fikirlerin hayata geçirilmesinde, doğru yönlendirmede ve güncel mimari anlayışlar çerçevesinde bir yapıyı sıfırdan inşa etmek veya var olan yapıyı doğru şekillendirmek adına Kasır Mimarlık oldukça detaylı çalışmalar barındırmaktadır.

Bu yazımızda birbirinden farklı tarzda villa türleri hakkında bilgi verdik. Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/ofis-icin-ozel-tasarim-villa-ornekleri/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir