Huzurlu Bir Emeklilik İçin Tavsiyeler

Huzurlu Bir Emeklilik İçin Tavsiyeler

Emeklilik planlaması, huzurlu, seçkin ve ayrıcalıklı bir emeklilik dönemi yaşayabilmek için oldukça önemlidir. Bu dönemde yaşam standartlarını belirlemek, lüks yaşantıya devam edebilmek ve finansal rahatlığa kavuşabilmek adına düzenli işleyen bir plan yapılmalıdır. Çalışma hayatının vermiş olduğu kısıtlamalardan kurtulmak, kendine zaman ayırmak ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için bu yeni özgürlüğün keyfinin çıkarılması gereklidir. Stresten uzak kaliteli bir yaşam için sizi ve tarzınızı yansıtan yaşam alanları tercih etmelisiniz. Emeklilik için tavsiyeler araştırılmalı ve emeklilik planlamaları bu kapsamda yapılmalıdır.

Emeklilik döneminde sadece sevdiklerinize ve kendinize zaman ayırmak ve bu anların tadını çıkarmak istersiniz. Tüm ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılayan bir ev sizi ve sevdiklerinizi ortak bir çatıda birleştirmektedir. Modern ve lüks özelliklerle ihtiyaca yönelik donatılmış lüks yapılar emeklilik hayallerini süslemektedir. Konforlu, ayrıcalıklı ve özel hissedeceğiniz lüks konutlar ile sadece size ait olan bu zamanı keyifle geçirebilirsiniz.

Emeklilik için tavsiyeler ve gerekenleri bu yazımızda derlediğimiz 5 maddede bulabilirsiniz.

1- Emlak Yatırımı Yapmak

Rahat, konforlu, güvenli bir emeklilik için öncelikli olarak emeklilik hedefleri belirlenmelidir. Bu hedefler arasında emeklilik döneminde kullanılacak hesaplar, birikimler ve yatırımlar girmektedir. Yatırım aracı olarak güvenli limanlardan biri olan konut satın alımı eklenebilir. Seçkin ve özel bir yatırım yapmak isteyenler ise lüks villaları tercih edebilir. Yaşadığımız evler yaşam tarzlarımızı ve standartlarımızı ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle her yaşta kendi tarzımızı korumak ve yansıtmak için emlak ve gayrimenkul yatırımı yapmak emeklilik için tavsiyeler arasında yerini almaktadır.

İlerleyen yaşlarda rahat ve konforlu bir yaşam sürebilmek ve doğa ile iç içe olarak temiz havayı solumak emeklilik planlarında birinci madde olarak belirlenmektedir. Bütçeyi ve zamanı planlamak bu nedenle oldukça kritiktir. Belirlenen hedeflere ulaşmak amacıyla emeklilik için tavsiyeler göz ardı edilmemelidir.

Her daim güvenli yatırım araçlarından biri olan ve günümüzde de gitgide değer kazanan lüks gayrimenkul yatırımları yüksek kazançlar sağlamaktadır. Emeklilik döneminde de finansal  problemler yaşamadan keyifli bir yaşam alanına sahip olabilmek için lüks villa veya gayrimenkul yatırımı yapılabilir. Gayrimenkul alanında yatırım yapmak hem enflasyon değerlerine hem de para değerine karşı bir avantaj sağlayarak mali durumun korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlar.

Yatırım amaçlı tercih edilen gayrimenkuller bir gelir potansiyeline de sahiptir. İlerleyen dönemlerde size pasif olarak bir gelir sağlamaktadır. Doğru yatırım alternatiflerini kullanarak kar elde edebileceğiniz ve pasif gelir elde edebileceğiniz bir sistem oluşturabilirsiniz. Gayrimenkul yatırımı yapmaya karar verdiğinizde, ihtiyaçlarınızı ve taleplerinizi karşılayabilecek profesyonel mimarlık ve mühendislik hizmeti sunan Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

2-  Erken Dönem Hazırlığı Yapmak

Emeklilik için tavsiyeler arasında erken bir süreçte bu dönemin farkında olmak ve önden hazırlıklara başlamak gelmektedir. Bu hazırlıklar içerisinde hobilerinizi belirlemek, maddi olarak birikimler, fonlar oluşturmak, belirli finansal kaynaklara yatırım yapmak bulunmaktadır. 

Bu dönemde risk alabilme yetisi oldukça fazladır. İlerleyen yaşlarda risk alma durumu zamanla azalmaktadır. Emeklilik için tavsiyeler arasında ilk başlarda olan erken dönem hazırlığı sayesinde yaşınız ilerlemeden daha sağlam bir plan oluşturabilirsiniz. Belirlenen hedeflerin gerisinde kalmamak ve kademeli bir şekilde ilerleyebilmek için erken yaşlarda hazırlık ve planlama yapmak emeklilik döneminde rahat etmenizi sağlayacaktır.

Erken başlamanın bir diğer avantajı ise istediğiniz kadar yeterli zamanı sağlamaktır. Genç ve sağlıklı olmak size bir çok imkanı sunmaktayken bu imkanları ve kolaylıkları emeklilik dönemine de rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Herhangi yaş sınırı olmaksızın 20’li veya 30’lu yaşlarda emeklilik için yatırımlara başlayabilirsiniz. 40 ve 50 dönemlerinde de gelir durumunun uygunluğu halinde geç kalmış sayılmazsınız. Risksiz, garantili ve kar getirisi olan sektörlere küçük oranlarda yatırım yapılarak emeklilik dönemi için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

3-  Giderleri Belirlemek

Emeklilik planlaması yapılması aşamasında gider kalemlerinin belirlenmesi gereklidir. Sağlık giderleri, beslenme giderleri, yaşam standartlarının korunması, ek hizmetler, zaman ayrılacak hobiler veya seyahat için giderler, eğlence giderleri gibi maddeler için gerekli bütçe ayrılmalıdır. 

Sağlık hizmetleri kapsamında kapsamlı bir emeklilik veya sağlık sigortası yaptırılması emeklilik için tavsiyeler içinde bulunmaktadır. Finansal açıdan güvenli bir limanda kalmak, huzurlu ve rahat bir yaşam sürebilmek için emeklilik planına ve gider tablosuna zaman ayırılmalıdır. Buna ek olarak gelir tablosu da oluşturulmalıdır. Giderlerin karşılığı olarak gelir planı da iyileştirilmelidir. Gelir planında pasif gelir elde edilebilecek alanlar değerlendirilmeli ve erken bir zamandan itibaren başlanarak gerekli yatırımlar yapılmalıdır.

Emeklilik planının yılın belirli aralıklarında tekrar gözden geçirilmesi gereklidir. Hedeflenen verilere ulaşılma durumu teyit edilmeli ve gerektiğinde yeni hedefler konulmalıdır. Yapılan değişiklikler veya eklenen gider kalemleri varsa bu planda revizyon yapılmalıdır. Değişen piyasa ve ekonomik koşullar da göz önünde bulundurularak plan kontrol edilmelidir. Yapılan yatırımların beklenti ve ihtiyaçları karşılaması durumuna da dikkat edilmelidir.

4-  Hazırlık Yapma Süresini Belirlemek

Emeklilik için tavsiyeler arasında en üst sırada yer alan emeklilik planı için hiç bir zaman geç veya erken değildir. Yaşam kalitesinin belirlenmesi, sağlık sigortası, dengeli ve doğru beslenme gibi birçok konu için ekonomik giderler belirlenmeli ve bu kapsamda hazırlıklar yapılmalıdır. Mevcut gelirlerin ve giderlerin belirlenmesinin ardından emeklilik yaş ve kriterleri göz önünde bulundurularak hazırlık süresi belirlenmelidir. Bu süre gelir durumuna göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Zamanın etkin şekilde yönetimi emeklilik planının hayata geçirilmesinde kritik önemde olabilir.

Mevcut evinizde emeklilik planlıyor ve daha lüks bir hale getirmek istiyorsanız da doğru zamanda harekete geçmek oldukça önemlidir. Mutfak, bahçe, teras, salon ve iç dekorasyon değişiklikleri zaman ve maliyet oluşturan durumlar olması nedeniyle bir plan dahilinde yenilenebilir. 

Buna alternatif olarak yeni ve lüks bir ev de plana dahil edilebilir. İlerleyen yaşlarda, yeni yaşın gerektirdiği ve ihtiyaç duyulabilecek alanların da planlara eklenmesine dikkat edilmelidir. Bu dönemde fiziksel olarak bazı kısıtlamalar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Hazırlık planlaması yapılırken özellikle başka yükümlülük ve sorumlulukların da olmaması emeklilik planlarının zamanında uygulanabilmesi için oldukça önemlidir.

5-  Zamanınızı Nasıl Değerlendireceğini Belirlemek

Zamanınızı nasıl değerlendireceğinizi bilmek emeklilik döneminde aslında bütçenizi nereye harcayacağınızı da göstermektedir. Bahçe işleri ile uğraşmak, ahşap sanatı ile ilgilenmek, modern sanatlara yönelmek, hiç gitmediğiniz ülkelere seyahat etmek gibi birçok aktivite bu dönemde boş zamanlarınızı değerlendirmenize yardımcı olmaktadır. 

Emeklilik döneminde keyif veren aktivitelerle uğraşabilmek amacıyla emeklilik için tavsiyeler dikkate alınmalıdır. Uzun ve sağlıklı yaşayabilmek için kendinizi tamamen sağlıklı yaşam faaliyetlerine adayabilirsiniz. Bu aşamada seçilen aktivitenin ne olduğu önemli değildir. Önemli olan keyif almayı sağlayan ve sağlığa olumlu katkıları olan aktivitedir.

Motivasyonu korumak ve her daim olumlu olabilmek amacıyla kendi motivasyon kaynağınızı bulmanız oldukça önemlidir. Her ne kadar birçok kişi emeklilik için tavsiyeler verse de önemli olan kişinin kendi için belirlediği yöntemdir. Finansal açıdan ve manevi açıdan bakıldığında herkes tarafından geçirilecek bir dönem olan emeklilik döneminde çalışma hayatından sonra bir uyum süreci olmaktadır. Bu sürecin en huzurlu dönem olabilmesi amacıyla doğru zamanda ve şartlarda emeklilik planı yapılmalıdır.

Ankara villa projeleri başta olmak üzere villa projeleri ile ilgili detaylı bilgi almak için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda huzurlu bir emeklilik için tavsiyelerde bulunduk. Önceki yazımızı https://kasir.com.tr/luks-villaya-sahip-olmanin-avantajlari/ linkinden okuyabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir