Villa Sahibi olmak Hakkında Her Şey

Villa Sahibi Olmak Hakkında Her Şey

Geçmiş dönemlerde villa sahibi olmak ve villada yaşamak genellikle ikinci ev veya yazlık ev olarak düşünülmekteydi. Günümüzde ise artık yaşam alanlarının inşa edildiği ve aile ile birlikte güzel anılar biriktirilen birincil ikamet haline gelmiştir.

Değişen dünya ve modernizm anlayışıyla villalarda lüks detayların yer alması seçkin müşterileri cezbetmektedir. Kaliteli imkanlar ve özel bir hayat sürmeyi destekleyen bu yapılar bağımsız bir yaşamın da sembolüdür. Villalar genel yapı ve özellikleri itibariyle lüks olarak kategorize edilmektedir. Villaların diğer müstakil evler olan konaklardan farkı yönetim hizmetleri için ekstra bir ihtiyaç duyulmamasıdır.

Villa sahibi olmak hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Villa Sahibi Olmanın Artıları

Villa sahibi olmak özel bir niş yaşam tarzının yanı sıra beraberinde birçok avantajı da getirmektedir. Bu artılar genel olarak şunlardır;

 • Villanın yapısı haricinde büyükçe bir arazinin de sahibi olmak önemli bir yatırım haline gelmektedir. Hem villanın değeri hem de arsa değeri zaman içerisinde kıymetlenmektedir.
 • Villanın diğer yapılardan bağımsız özellikte olması ile birlikte toplu yaşamanın vermiş olduğu zorluklardan uzak, rahat bir yaşam sürdürülebilmektedir. Bahçede spor yapabilmek ve davetler organize edebilmek yaşam tarzınızı dilediğiniz gibi ortaya koyabilmek için de olanak sağlar.
 • Villanın belirgin bir villa topluluğu içerisinde yer alması halinde ortak yaşam alanları olan oyun alanları, kulüpler, koşu yolları, ortak bahçeler gibi birçok hizmet imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda sosyalleşmek için de fırsat sunmaktadır.
 • Villa sahibi olmak, ayrıcalıklı, lüks ve sofistike bir yaşamı da temsil etmekte olduğundan statüyü de temsil etmektedir. Aynı yapılaşmayı içeren bölgelerde benzer bir statüyü temsil eden insanlardan oluşan topluluk ile rahat ve konforlu bir yaşam sürdürülebilmektedir.
 • Evcil dostlar için birçok avantaja sahip olan villalar, onlara birçok özgürlüğü sunabilmektedir. Villanın bahçesini rahatlıkla kullanabilir ve çıkardığı sesler ile çevrenizde yaşayan kişilerin rahatsızlığı hakkında endişe duymanıza gerek kalmaz.
 • Çevreye duyarlı villa olarak tasarım yapabilme özgürlüğü sağlamasıyla bahçenizde yetiştirmek istediğiniz meyve, bitki veya ağaçları rahatlıkla büyütebilirsiniz.
 • Hem iç hem de dış mimari dekorasyonlarda tamamen özgür tasarımlara imza atmak için villa sahibi olmak birçok imkan sağlamaktadır. Alanın yeniden tasarlanması bina eklenmesi veya çıkarılması, peyzaj çalışmaları, asansör kurulumu vb. tasarımlarla villayı sonradan düzenleyebilirsiniz.

Villa Sahibi Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde villa villa sahibi olmak bazı kurallara dikkat etmeyi gerektirmektedir. Villa seçiminde, arazi seçiminde, villanın tasarlanması ve inşaatında yer alan detaylar satın alınmadan önce kontrol edilmelidir. Villa tasarımı ve özelliklerinin efektif olabilmesi için alanında uzman ve yetkili ekiplerle çalışmak daha sonradan zarar etmemek adına önem arz etmektedir. Villa satın almadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Konum; villa satın alınmadan önce bulunduğu konumun uygunluğundan emin olunmalıdır. Ayrıca çevre, bulunduğu coğrafyanın özelliklerine uygunluğu, sahip olduğu teknolojik altyapıların bulunduğu konuma uygunluğu önemlidir.
 • Piyasa araştırması; alınabilecek tüm villalar doğru ve kapsamlı bir piyasa araştırması ile belirlenmelidir. Statüye uygun lüks bir konut bulmak için bu amaçla tasarlanmış olan villalar için bu alanda uzman kişilerle iletişim kurulmalıdır. Aynı zamanda kişisel bağlantılar da piyasa araştırmasında potansiyel alıcılar için önemlidir.
 • Güven; müteahhit ve mimarlık firmasına, inşaat firmasına ve projeye olan güven oldukça kritiktir. Kaliteli projelere doğru yatırımın yapılması uzun vadede önem arz etmektedir.
 • Profesyonel destek; villa sahibi olmak için profesyonel destek alınmalıdır. Gayrimenkul ve emlak danışmanları, yasal düzenlemeler, konum özellikleri, yapının özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olduğundan doğru bir yönlendirme yapmaktadır.
 • Villanın ek özelleri; villayı satın almanız halinde çevrede yapabileceğiniz faaliyetler ve uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak gereklidir.

Villanın Lüks Yaşam Özellikleri

Satıldığı veya kiralandığı takdirde yüksek mali getirisi olan villalar lüks yaşam özellikleri ile birçok kişinin hayalini süslemektedir. Villa sahibi olmak ve sunmuş olduğu lüks yaşamı konforlu şekilde sürdürebilmek için modern mimarinin getirdiği işlevsellikten faydalanmak günümüzün trendleri arasındadır. Lüks villaların genel olarak özellikleri şunlardır;

 • Sabit kat planları veya çok katlı modern mimari,
 • Çoklu giriş, otoparktan giriş, ortak giriş,
 • Kapalı otopark alanı,
 • Katlarda yerden ısıtma sistemi,
 • Yüksek tavanlı ve geniş alanlar,
 • Bahçe peyzajı veya peyzaja uygun geniş bahçe,
 • Teras kat, kış bahçesi, şömine, misafir odası,
 • Yatak odalarında ebeveyn banyo,
 • Bodrum katında kapalı havuz tasarımına uygun yapı,
 • Ev güvenlik sistemleri,
 • Ekolojik bahçeye uygun yağmur suyu geri dönüşüm sistemi.

Villa sahibi olmak, geniş bir alanda seçkin bir yaşam sürdürmek için oldukça önemlidir. Şehir hayatından uzakta konumlandırılmamış villa toplulukları sosyalleşmek amacıyla da birçok imkan sunmaktadır.

Özel çitlerle ayrılmış mülk sınırları mahremiyetin korunması için önemlidir. Lüks villaların sağladığı en ayrıcalıklı özelliklerden biri olan mahremiyet ve gizlilik tercih edilmesi için bir başka sebeptir. Size ait olduğunu bildiğiniz bağımsız bir mülkte rahat ve huzur içerisinde yaşayabilirsiniz.

Lüks bir villa inşaatı için araziniz var ve güvenilir bir mimarlık firması arıyorsanız, modern tasarım hizmeti sunan ve portföyünde buna yer veren mimarlık firmalarını tercih etmek en doğrusu olmaktadır. Kasır Mimarlık, elit ve seçkin müşterilerine yeni nesil yaşam standartlarını modern tasarım ile birleştirerek; iç mimari, dış mimari, tasarım hizmetleri, denetim ve kontrol, 3D modelleme alanlarında profesyonel kadrosu ile mimarlık hizmetleri sunmaktadır. İnternet sitesini ziyaret ederek iletişim bilgilerine ulaşabilir ve örnek projelerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Hangi Şehirlerde Villa Satın Alınmalıdır?

Villalar genellikle büyük şehirlerin önemli muhitlerinde konumlandırılmaktadır. Villa sahibi olmak isteniyorsa öncelikli olarak villanın hangi amaçla kullanılacağına yoğunlaşmak gereklidir.

Eğer birincil ikamet kapsamında villa satın alınmak isteniyorsa yaşadığınız şehir bunun için tercih edilmelidir. Tatil veya dinlenme alanı olarak kullanılmak istenildiğinde ise yeşillikler içinde veya bir sahil kenarında yer alan lüks bir villa tercih edilebilir. Ofis olarak kullanılmak istendiğinde ise yaşanılan şehrin merkezine en yakın ve ulaşımı kolay olan bölgelerinden tercih edilebilir. Kullanım amacının belirlenmesinin ardından villa satın almak en doğru seçim olmaktadır.

Villalar içerisinde birçok lüks olanak barındırmaktadır. Bu kapsamda değerlemesi de bu özellikler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Eğer iş/ofis teması ile kullanılması planlanıyorsa mimari tasarımları da bu kapsamda yapılmalıdır.

Yaşam alanı olarak kullanılması halinde ise şehir merkezinden uzak, görkemli, modern özellikleri bir arada bulunduran aynı zamanda teknolojik özellikler olarak da desteklenen yapılar tercih edilmesi en doğrusu olmaktadır.

Ankara’da modern ve teknolojik özellikleri olan bir villa sahibi olmak için Villa Monza yapılarını inceleyebilirsiniz. Kasır Mimarlık tarafından tasarlanan ve faaliyete geçirilen lüks villalar yaşam alanı olarak birçok ayrıcalıklı özellik içermektedir. Seçkin bir bölge olan İncek’te inşa edilen Villa Monza iki farklı seçeneğe sahiptir.

Bunlar Villa Ay ve Villa Güneş’tir. Bu yapıların tasarımı şehrin içinde fakat şehrin kalabalığından ve karmaşasından uzak olması ile daha çarpıcı hale gelmektedir. Size uygun yapı hakkında bilgi almak veya araziniz için villa tasarımı hakkında bilgi almak için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Önceki yazımızı https://kasir.com.tr/buyuk-aileler-icin-villaya-sahip-olmanin-avantajlari/ linkinden okuyabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir