Villa Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Villa Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Villa pek çok insan için konforu, lüksü, sakinliği ve özgürlüğü simgeleyen kaliteli bir yaşam alanı ve aracıdır. Bu kaliteye tam anlamıyla sahip olabilmek adına villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bu unsurlar yaşanılacak olan evde olması gereken tüm gereklilikleri içererek hayallerin tam anlamıyla gerçekleştirilmesinde önem taşıyan ögelerdir. Öncelikle alınan villanın asıl amacı belirlenerek amaca yönelik olarak uygun konumda bir villa seçimi yapılmalıdır. Her mevsim kullanılmak üzere alınacak olan villalar için farklı seçenekler olabilecekken, yazlık kullanım için edinilecek villalar için mutlaka denize yakınlık bir kriter olarak belirlenmelidir.

Konumu belirlenen villanın eğer bahçesi olacaksa bahçenin tapuya dahilliği kontrolden geçirilmelidir. Tapuya dahil bahçeli villalar satın alımlarda tercih edilmelidir. Aksi takdirde ev sahibi tapu sorunu yaşayacağından bahçesine istediği gibi şekillendirmeler sağlayamayacaktır. Villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alan bir diğer madde ise villanın bulunduğu konumun huzuru kaçırmayacak nitelikte olması gereklidir. Çevresinde gürültüye sebep olabilecek faktörler doğru tahlil edilmeli, bu unsurların fazla olduğu görülürse başka semtlerde sakin, huzurlu villa arayışları devam ettirilmelidir.

Villa sever kişiler izole ve sakin yaşamları seven özelliklere sahip olduğu için gürültüden uzak ortamlarda konumlanmaları bu sebepten oldukça önemlidir. Kasır Mimarlık Şirketi’nin villa oluşumlarında da olduğu gibi yapısal olarak yeni nesil mimari anlayışlarla geliştirilmiş villalar olmalıdır. Yapının sağlamlığı, depreme dayanıklılığı, ısı, ses, yalıtım ve su sistemleri gelişmiş şekillerde oluşturularak tesisat sorunlarıyla karşılaşılmaması için maksimum efor sarf edilmelidir. Villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular hususunda herhangi bir detayı atlamamak için mutlaka tercih yapmadan önce konuyla ilgili profesyonel yardımlara başvurulmalıdır. Alınacak villanın karar verilmesi aşamasında mutlaka gelecekte değerlenip değerlenmeyeceği konusu da detaylı olarak ele alınmalı ve edinilecek olan kar da mutlaka değerlendirme unsurlarından biri olmalıdır.

Güvenlik sistemi gelişmiş olmalı ve oturacak kişiler için endişeye yer bırakmamalıdır. Bir villanın alımından önce ödeme planına uygunluğun sürdürülebilirliği netleştirilecek net bir maliyet tablosu oluşturulmalıdır. Her ne kadar villalar izole, sakin ve kalabalıktan uzak olmak adına tercih edilse de şehir merkezine veya yaşam alanı merkezlerine de yakın konumda olmalıdırlar Villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında bulunan en önemli konulardan biri ise altyapının yeterliliğidir. Bölgede şartları kolaylaştıracak imkanların olup olmadığı mutlaka alım yapılmadan önce sorgulanmalıdır. Kasır Mimarlık bu noktada hem danışmanlık hizmeti vermekte hem de kişilerin hayallerine uygun olarak villalar tasarlayarak bu villaları hayat kolaylaştırıcı unsurlarla yapılandırarak müşterilerine villa alımında veya yapımında karşılaşılabilecek her adımda destek olmaktadır.

Yazlık Villa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Standart villa alımının dışında yazlık villa alırken dikkat edilmesi gereken farklı bazı noktalar bulunmaktadır. Bunun için öncelikle yazlık tatilin geçirileceği ve villanın edinileceği yer iyi düşünülerek seçilmelidir. Yazlık villa için ayrılan bütçe miktarı profesyonel bir danışmanla birlikte değerlendirilerek seçenek skalası oluşturulmalıdır. Mevsimsel olarak kullanılacak bir yatırım gibi düşünülecek olduğunda edinilen mülkün aynı zamanda kolayca satılabilmesi de mülk için avantaj olabilecek özellikler arasındadır. Villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular içerisinde yer alan en önemli konulardan biri ise satın alımın yapılacağı alanda, alımın gerçekleştirileceği firmaların güvenilirliğinin araştırılmış olması gerekmektedir.

Villanın alımı için bilirkişilerden görüş alınarak dürüst ve sorunsuz bir alışveriş süreci gerçekleştirilmelidir. Marka değerini kanıtlamış Kasır Mimarlık gibi güvenilir şirketler aracılığıyla doğru mekân, doğru satın alma aracı ve doğru mesleki yaklaşımlar içerisinde alışveriş süreci tamamlanmalıdır. Isınma ve soğutma sistemlerinin kalitesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Her ne kadar kışın olduğu gibi ısıtma ihtiyacına yazın gerek duyulmasa da soğutma sistemlerinin kalitesi oldukça önem arz etmektedir.

Villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular hususunda yazlık evin bulunduğu yerin konumu, manzarası, merkeze yakınlığı gibi önemli kriterler de göz önünde bulundurulmalıdır. Sık sık gelip gidilmeyecek şekilde bir yaşama biçimi sürdürüleceği için villanın boş kaldığı süre içerisinde müşterilere sunulan güvenlik önlemleri sağlam olmalıdır. Her satın almada olduğu gibi edinilecek olan mülk yazlık olarak da tercih edilecekse veya her mevsim kullanım için de tercih edilecekse mutlaka doğru bir yatırım olması gerekmektedir.

Lüks Bir Villanın Özellikleri Neler Olmalıdır?

Lüks villalar standart villaların aksine bünyesinde daha fazla ve gösterişli özellikler barındıran meskenlerdir. Genel olarak boyut, altyapı, çevresel imkân gibi konularda standart villalardan ayrılan farklı özellikler barındırmaktadırlar. Bu kez lüks villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında villanın büyüklüğü ilk sırada yer almaktadır.

Genel itibariyle metrekaresi geniş olan villaların lüks boyutlarında daha geniş alanlarda yer aldığı görülmektedir. Salon bölümüne ayrılan metrekare genişliği her zaman için daha fazla olmalıdır. Lüks bir villada salon en az 100 metrekare veya daha fazlasını oluşturmalıdır. Ve salonun konumu bahçenin olduğu katta yer almalı, havuz imkânı mevcut ise kullanımı ve ulaşımı kolay olması açısından havuzla aynı katta yer almalıdır. Tavan yüksek olmalıdır aynı zamanda villanın içi ferah, aydınlık ve manzaralı olmalıdır. Mutfakta tıpkı salon gibi bahçe katında yer almalı ve istenildiği zaman yemek saatleri keyfi bahçeye taşınabilmelidir.

Lüks villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alan bir diğer konu ise ısıtma sistemleridir. Yerden ısıtmalı olarak tasarlanmalı ve kolayca ısınma imkânı sağlayabilmelidir. Isıtma konusu aynı zamanda lüks şömineler ve klimalar aracılığıyla da sağlanabilmektedir. Villa içerisinde en az 5-6 yatak odası bulunmalı ve her odaya ait banyolar ve depolama alanları yer almalıdır. Bu depolama alanları genel olarak gömme dolaplar aracılığıyla sağlanmaktadır. Bahçe büyüklükleri en az 2000-2500 metrekare olmalı ve bahçe içerisinde peyzaja uygun yapılara yer verilmelidir.

Villa bünyesinde bulunan havuz alanları geniş olarak tasarlanmış olması gerekmektedir. Villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular başlığının bir diğer değinilmesi gereken konusu ise geniş ve zevkli tasarlanmış teras ve barbekü alanlarının bulunması gerekliliğidir. Böylece ev sahipleri ve misafirleri için oluşturulmuş farklı ve spesifik sosyalleşme alanlarının etkileyiciliği ön plana çıkacaktır. Güvenlik sistemleri oluşturulmalı, sahip olunan araç veya araçların muhafazası için kapalı veya açık olarak tasarlanmış otopark alanları oluşturulmalıdır. Kasır Mimarlık bu bağlamda tam da lüks villaların ihtiyaç duyduğu tüm bu hizmetleri vererek müşterilerine yüksek düzeyde memnuniyet olanakları sağlamaktadırlar. İnternet sitesi üzerinden Ankara villa ve villa projeleri hizmetlerinin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Lüks villalar aynı zamanda olası susuzluk tehlikelerine karşı olarak kendi himayelerinde en az 10 ton kapasiteli su tankları bulundurmalıdır. Villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular genel olarak müşteri mağduriyetini önleyecek başlıklar ele alınarak oluşturulmalıdır. Tüm bu maddelerin sağlanması sonucunda alıcılar yaptıkları alışverişten memnun olarak yaşadıkları evin farklı oluşu ve eşsizliği konusunda yüksek memnuniyet oranlarına sahip olacaklardır. Potansiyel villa müşterileri yukarıda bahsedilen tüm bu konuları göz önünde bulundurarak etkili bir mülk edinme süreci yaşayabileceklerdir. Aksi takdirde yukarıda bahsedilen tüm bu başlıklar göz ardı edildiği durumda hayallerin gerçekleşme süreci sallantıya girecektir.

Bu yazımızda villa satın alırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdik. Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/villa-mimari-proje-ornekleri/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir