2021'de En Çok Tercih Edilen Villa Tipleri

2021’de En Çok Tercih Edilen Villa Tipleri

Villalar toplu yaşam alanlarının aksine yaşayan bireylere daha çok özel ve mahrem alan sağlayan meskenlerdir. Tek kattan veya birden fazla kattan oluşabilir. Ama genel olarak hepsinin ortak özelliği bahçeli olmasıdır. 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri son iki yıldır ortaya çıkan pandemi şartları sebebi ile daha çok geniş ve büyük arazilerde yer alan villa tipleri olarak tercih edilmiştir. Kişilere daha çok sosyal alan ve kişisel sınırların korunabildiği alanlar sağlaması sebebiyle tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Ailelerin veya bireylerin villadan beklentilerine göre satın alabilecekleri veya yeniden inşa ettirebilecekleri birbirinden farklı villa tipleri bulunmaktadır. Bu villa tipleri, kapladığı alana, boyuta, sunduğu imkanlara, konumlanmasına ve içerdiği materyallere göre birbirinden ayrılmaktadır. İhtiyaç ve müşteri beklentisine göre 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri şu şekilde sıralanmaktadır.

A Tipi Villa:

Bu tür villalar şehirden ve kalabalıktan uzak birden fazla yaşam alanını müşteriye sunan, içerisinde birden fazla imkan bulunduran geniş parseller üzerine kurulmuş yapılardır. İçerisinde birden fazla salon, oturma odaları, banyo gibi ev alanları bulunmaktadır. Genelde 3 veya 4 katlı şekilde inşa edilmektedirler. Standart her evde yer alan bu alanlar dışında ise kullanıcılara havuz, sauna, hamam, buhar odaları gibi alanlar da sunan lüks yapıları içermektedirler.

Triplex Villa:

3 katlı olarak inşa edilen bu villa türünde tercihe göre bahçeye ek olarak havuz eklenebilmektedir. Geniş ve kalabalık aileler tarafından daha çok tercih edilen yapılardır. 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri arasında yer almaktadır.

İkiz Villa:

Bu tarz villaların inşasına çok fazla rastlanmamakla birlikte yine genel olarak geniş aileler tarafından tercih edilen villa tipidir. Yapının en belirgin özelliği 3 tarafın etrafı açıkken tek duvar aracılığıyla birbirine bağlanan inşa tipidir. Her iki villayı birbirine bağlayan ortak bir alan olması sebebiyle de bu yapılara ikiz villa adı verilmiştir.

Loft Villa:

Loft villa türü genel olarak hem yaşam alanını hem de ofis yaşantısını birleştiren yapılar olarak bilinmektedir. Tercih sebebi daha çok iş alanlarında kullanmak içindir.

Dubleks Villa:

Adından da anlaşılabileceği üzere dubleks villalar 2 kattan oluşmaktadır. Kalabalık aileler için ilk tercih olmamakla birlikte daha küçük ailelerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği yapılardır. Kasır Mimarlık Şirketi’nin 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri ile ilgili sunduğu birçok villa seçeneği mevcuttur. Ankara villa projeleriniz için başvurabileceğiniz Kasır Mimarlık, gerek yeni yapılacak bir inşa için gerekse var olan villaların ihtiyaca uygun seçiminde detaylı danışmanlık hizmetleriyle profesyonel anlamda kullanıcılara hizmet vermektedir.

Her Villa Tipine Uygun Dekorasyon Önerileri

Villalar büyük yapılar olması sebebiyle dekorasyonu ve tasarımı oldukça zor yapılar arasında yer almaktadır. Bu tarz yapıların dekorasyonu için ele alınacak ilk nokta oluşturulacak tasarımın bir bütün ve ahenk içerisinde belirlenmesidir. Seçilen malzeme türünden, villa için kullanılacak renkler uyumuna, ıslak zemin materyallerinin kullanılabilirliği ve dekoratif aksesuarların hepsinin birbiriyle uyum içerisinde olması gerekmektedir. Bunun içinse dekoratif alan oluşturulmasında tecrübeli olunmadığı takdirde mutlaka profesyonel bir yardıma başvurulmalıdır. Böylece villa içerisinde yer alan kısımların etkin kullanımında ve 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri için en uygun dekorasyonun oluşturulması sağlanacaktır.

Dekorasyon önerilerinde yer alan bir diğer madde ise aydınlatma seçimidir. Oturma alanları, daha çok zaman geçirilen alanlarda uzmanlarında tercihi mutlaka sıcak ışık tonlarıdır. Böylece beyaz ışığa sürekli maruz kalınarak stres, gerginlik vb. gibi olumsuz duyguların önüne geçiş sağlanacaktır. Beyaz, soğuk tonlardaki ışık ise çalışma odası, hobi odası gibi alanlarda tercih edilerek yaratıcılığın artmasına, dikkatin her daim yapılan iş üzerinde olmasına etki edeceğinden tercih edilebilir seçenekler arasında yer almaktadır. Villa duvarları içinse bir konsepte bağlı olarak oluşturulmuş tablo dekorasyonu sağlanabilir. Böylece ölü alanlar olarak görülen duvarlarda da evin tarzını yansıtacak pek çok parça ile dekorasyon bir bütün haline getirilebilir.

2021’de en çok tercih edilen villa tipleri için duvar dekorasyonlarında yer verilen trend ışıklı, ledli tablolar ve motto içerikli yazılanlardan oluşan aydınlatmalı tablolardır. Geçiş alanlarına yerleştirilen bu yazılar, resim içerikleri ve tablolar ile evin atmosferindeki canlılık her daim taze tutulabilmektedir.

Villalar için mobilya seçimleri ise ev sahibinin tarzına, kişiliğine ve rahatlama, huzurlu hissetme kriterlerine göre seçilmelidir. Villa yapısının ağırlığına göre de seçilecek olan mobilyalar tam bir tarz oluşturmada etkili olan en önemli dekorasyon faktörüdür. Mobilyalara uygun olarak seçilecek yer döşemeleri ve duvar boyaları ile de villanın profili tam olarak ortaya çıkarılacaktır. Tüm bu seçenekler maliyetli ve oluşturulması zaman alan etkenlerden meydana geldiği için seçimler akılcı ve yenilikçi yapılarak uzun yıllar kullanımında hiçbir mağduriyete yol açmamalıdır.

Olumsuz durumların önüne geçebilmek içinse villa projeleri için Kasır Mimarlık Şirketi gibi işinin ehli uzman mimarlık şirketleri tarafından mimari danışmanlık hizmeti alarak maliyetin doğru ve karlı kullanılması sağlanmalıdır. 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri için uygun dekorasyon önerilerini yazımızın bu paragrafından derledik.

Tatil Yapmak İçin Tercih Edilen Villa Tipleri

Günümüzde oluşan pandemi şartlarının sonucunda ortaya çıkan ve daha sıklıkla tercih edilen yeni bir tatil anlayışı mevcuttur. Bu tatil anlayışında herhangi bir bölgede bulunan inziva köşelerindeki kiralık villalar tercih edilerek kişiler özel alanların tadını çıkarmaktadırlar. Kendilerine özgü alanlarda izole tatil imkanları sayesinde bu tarz tatiller daha çok tercih edilir hale geldiler. Bu tatil alanları için uygun olan belli başlı bazı villa tipleri vardır. Bunlar arasında tatilciler için oluşturulan 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri A tipi villalar ve dubleks villalardır.

A tipi villalar daha kapsamlı olması sebebiyle ve içerisinde barındırdığı hamam, sauna, havuz ve jakuzili sosyal alanlar sebebiyle hem yazın hem de kışın sıklıkla tercih edilen villalar arasında yer almaktadır. Deniz kenarında olmayan bir şehir için bile aynı konforu sağlayan bu villa oluşumları günümüzde tercih sırasında ilk olarak yer alan yapılar arasındadır. Dubleks villalar da hem denize kıyısı olan hem de denize kıyısı olmayan şehirler için tatil amaçlı kullanılabilen önemli yapılar arasında yer almaktadır. İki katlı oluşu ve geniş parseller üzerine yapılarak kullanıcılara havuz imkânı da sağlaması sebebiyle tatil için de 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri arasında yer almaktadır.

Villalar pek çok amaca hizmet edebileceği gibi görüldüğü üzere yapıların izin verdiği ölçülerde tatil için de özellikle tercih edilir seçenekler arasında yerini almıştır. Önemli olan hangi amaca hizmet edecekse doğru villa yapısını seçerek ona göre tasarımını oluşturmak dekorasyonunu sağlamak gerekmektedir. Loft villa tipi gibi daha küçük yapıların tatil amaçlı alanlarda kullanılamayacağı bilinerek a tipi villa veya dubleks villalarında kullanım amacına yönelik oluşturulması gereken dekorasyonu profesyonel eller aracılığı ile sağlanarak doğru yaklaşımlarla oluşturulmalıdır. Kasır Mimarlık bu bağlamda tüm danışanlarını en doğru ve güncel bir mimari yaklaşımla yönlendirerek 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri ile de eşsiz bilgiler sunmaktadır. Mimarlık alanında hizmet alabilmek için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda 2021’de en çok tercih edilen villa tipleri hakkında bilgi verdik. Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/ankarada-havuzlu-villa-tavsiyesi/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir