2022'de Trend Olacak Mimarlık Fikirleri

2022’de Trend Olacak Mimarlık Fikirleri

Son yıllarda yükselen trendler arasında yerini alan işlevsel tasarımlar 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında yerini almaktadır. Konut, iç mekân ve ofis tasarımlarında çoğunlukla uzun zamanlar geçirilmesi nedeniyle rahatlık ve konfor ön planda tutulmaktadır. Çağdaş tasarımlar, farklı ton ve malzemelerin bir araya getirilmesiyle huzurlu bir atmosfer yakalanmasını sağlamaktadır. 

Modern, çağdaş, şık ve akılda kalıcı bir tasarım sizi temsil etmekle birlikte yaşam alanı haricinde ofislerinizde de dikkat çekici olmaktadır. Hem iç hem de dış tasarımlarda modern ve iddialı seçimler ile fonksiyonelliği de bir araya getirebilirsiniz.

Dekorasyon yaşamın her alanında oldukça önemli hale gelmektedir. Kaliteli ve modern bir yaşam alanı için iç mekan ve dış mekan tasarımlarına özen gösterilmelidir. Her dönemde mimarlık ve dekorasyon ihtiyaçları değişmektedir. Günümüzde ise farklı tarzların bir arada dengeli kullanılmasıyla modern mimari çoğunlukla tercih edilmektedir. Farklı tarzların ve farklı renklerin bir arada kullanılarak sizi temsil ettiği, 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında öne çıkan ve sıklıkla tercih edilen tasarımlar şunlardır;

  • Doğal malzemelerin kullanıldığı fikirler
  • Açık alan tasarımları
  • Minimalist tasarım fikirleri
  • Akıllı ev tasarımları
  • Küçük alan dekorasyonu

Yeni nesil mimari anlayışı ve uzman kadrosu ile ihtiyacınız olan kaliteli ve güvenli yaşam alanını sizler için dizayn eden Kasır Mimarlık yaşamınıza değer katmayı hedeflemektedir. Ofis, konut ve lüks villa projelerini hayata geçirerek akıllı sistemler ile yaşam alanlarınızı bir ileri noktaya taşımaktadır. Mimarlık, iç mimarlık, proje çizimi, uygulama hizmetleri, konsept tasarımlar, 3D modelleme hizmetleri, danışmanlık hizmetleri, denetim ve kontrol alanlarında hizmet vermektedir.

Doğal Malzemelerin Kullanıldığı Fikirler

2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında en popüler fikir olan doğal malzemeler ile sakin bir alan yaratmaktır. Doğal taş, ahşap, mermer, panel ve cam tasarımları sıklıkla kullanılan malzemeler arasındadır. Ev ve iş hayatının bir arada olduğu, sadece konut veya sadece çalışma ofisi için son dönemlerde sıklıkla doğal tasarımlar tercih edilmektedir. 

İskandinav tarzı tasarımlar yalın ve modern tasarımların başında yer almakta ve günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Ahşap ve yeşilin bir arada kullanıldığı bu tasarımlar hem ofis yaşamında hem de ev tasarımlarında oldukça şık ve çağdaş bir görüntü yakalamaya yardımcı olmaktadır. Modern, çağdaş ve etkileyici bir tasarım olmasının yanı sıra her daim tercih edilen bir tasarım anlayışıdır. Estetik olarak güzelliğini doğadan alarak eve veya ofise doğallık getiren malzemelerin bir arada kullanılması ile de huzurlu bir ortam oluşturmaktadır. Bu tasarımlarda renk seçimi de olabildiğince sadedir. Hem dış hem de iç dekorasyonda uzman ekiplerle hizmet veren mimarlık firmaları ile çalışmak hayalinizdeki konuta veya ofise kavuşmanızı sağlayacaktır.

Açık Alan Tasarımları

Bahçeli evlerde açık alan tasarımları evin yapısına göre planlandığı takdirde oldukça efektif kullanılabilmektedir. Bahçe için bitki seçimleri, dış mekân tasarımlarına ve ön veya arka bahçe olmasına göre planlanmalıdır. 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında bahçeli evlerin konut ile uyumu ön plandadır. 

Yapıların bulunduğu şehre ve iklim yapısına uygun olacak şekilde peyzaj çalışmaları yapılmalıdır. Salonun camekan tasarımları, evin yapısında kullanılan taş ve ahşap malzemelerin uyumu bahçe ile birlikte düşünülmeli ve bir ahenk oluşturulmalıdır. Bahçe manzarasını efektif kullanmak konutun da doğa ile iç içe olmasını sağlamaktadır. Dekorasyon işlemi uzman gerektiren bir mimarlık aşamasıdır. Konut ile bahçenin dengeli bir şekilde uyumunun sağlanması amacıyla bu alanda uzman olan Kasır Mimarlık firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Minimalist Tasarım Fikirleri

Modern zamanlar içerisinde sıklıkla tercih edilen 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında da yerini alan minimalist tasarımlar konforu ve yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Oturma odası olmadan planlanan doğrudan salonun yaşam alanı olarak kullanıldığı tasarımların amacı sakin ve dingin bir yaşam içindir. 

Minimum eşya ve doğal malzemelerle tasarım yapmayı amaçlayan bu yapılarda hem iç hem dış dekorasyon az detay içermektedir. Gereksiz eşyalardan kurtulmak ve sadelik içinde yaşamak için açık renklerden faydalanılmaktadır. 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri içerisinde sadelik ön plana çıkmaktadır. Minimalist tasarımlar için hem yapının tasarımı hem de eşya seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. 

Açık renkler, fonksiyonel eşyalar, birbiri ile uyumlu dekorasyon ürünleri tercih edilmelidir. Evin genel yapısı yumuşak hatlara sahipse seçim yapılan ürünlerde de buna dikkat edilmelidir. Minimalist tasarımları rahatlıkla uygulayabileceğiniz alanların başında mutfak gelmektedir. Az eşya ve şık bir tasarım ile minimalist mutfaklara sahip olmak rahatlık sağlamaktadır.

Akıllı Ev Tasarımları

Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesiyle birlikte ev tasarımlarında da teknoloji kullanımı kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Akıllı tasarımlar, aydınlatma, ısıtma, havalandırma, park etme gibi hayat kolaylaştıran işlemlerin basit cihazlarla yönetilebilmesini de sağlamaktadır. Ses komutları, kumanda panelleri veya akıllı telefonlar ile yönetilmesi de günümüzde oldukça popülerdir. 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında doğal malzemeler ile tasarım ve akıllı ev sistemlerinin bir araya getirilmesi bulunmaktadır.  

Akıllı ev sistemleri yatırım gerektiren bir tasarıma sahip olması nedeniyle güvenlik sistemine de ihtiyaç duymaktadır. Yüksek güvenlikli bir ev sistemi akıllı ev teknolojisine sahip olan evlerde rahatlıkla komuta edilmelidir.

Kullanıcı dostu ve birçok fonksiyonu bir arada kullanmaya izin veren akıllı ev tasarımları 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Değişen yaşam standardı anlayışına göre akıllı ev sistemleri etkileyici konfor anlayışını da beraberinde getirmektedir. 

Konut veya ofis olarak kullanılacak olan bu yapıların güncel teknoloji ile entegrasyonunun sağlanması da oldukça önemlidir. Her kullanıcıya özgü tasarımları yapabilen ve güncel teknolojileri de uygulayabilen mimarlık firmaları bu nedenle 2022 yılında da ön plana çıkacaktır. Talep ve ihtiyaçlarınıza uygun, beklentinizi karşılayabilecek etkileyici evler için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Küçük Alan Dekorasyonu

Günden güne artış gösteren ve 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında da bulunan küçük ev tasarımları her ihtiyacı karşılayacak şekilde efektif olarak tasarlanmaktadır. İhtiyaca yönelik çözümler üreterek küçük evleri kullanışlı yaşam alanlarına çevirmek için bu alanda uzman mimarlık firmaları hizmet vermektedir. Bu kapsamda küçük evlerin tasarımında ihtiyaç duyulan alanlar belirlenmektedir. Mutfak, banyo, oturma alanı küçük evlerde demirbaş olarak tasarlanmaktadır. Bu alanlarda aynı odaya farklı kullanım alanları da dahil edilebilmektedir.

Farklı amaca hizmet eden kullanım alanları farklı zemin malzemeleri ile birbirinden ayrılabilmektedir. Işıklandırma, dekorasyon ve mobilya seçimi de bu kapsamda değişkenlik göstermektedir. 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri arasında en dikkat çekici olan tasarımlardan olan küçük ev tasarımlarında özellikle depolama alanları da ilgi çekici hale gelmektedir. Küçük alanların efektif şekilde kullanılabilmesi amacıyla alana özgü mobilya tasarımları yapılmalıdır.

Küçük ev tasarımlarında bahçenin varlığı önemlidir. Açık alan ve kapalı alan tasarımı yapılması halinde doğanın güzelliğini de manzara amaçlı dekorasyona dahil edilmektedir. İç ve dış dekorasyonlarda veya kullanılan yapı malzemelerinde alana özgü seçimler yapılmaktadır. Açık odalar, tuğla duvar görünümü, modern dekorasyonlar, küçük ev tasarımına dahil edildiğinde kişiye özgü modern tasarımlar oluşturmaktadır.

Bu yazımızda 2022’de trend olacak mimarlık fikirleri hakkında bilgi verdik. Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/evinizi-buyuk-gostermenin-5-puf-noktasi/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir