ankarada değerlenen yerler

Ankara’da Değerlenen Yerler

Bir gayrimenkul edinmeden önce mutlaka gayrimenkulün bulunduğu bölge detaylı bir yaklaşımla incelenmelidir. Değer gören, değeri artacak veya altyapı koşulları doğru olarak ele alındığında edinilen gayrimenkul maddi ve manevi anlamda alıcıyı memnun edecektir. Gayrimenkul değerleme oldukça önemli, izlem ve dikkat gerektiren bir iştir. Bunun için de yine işi bilen, konunun eğitimini almış, bilirkişilere danışılarak alınacak gayrimenkul belirlenmelidir.

Kasır Mimarlık bu noktada doğru yaklaşımları müşterisine sunarak ve doğru noktalarda projelerini geliştirerek müşterilerine dürüst bir hizmet sunmaktadır. Yakın zamanda Ankara’da değerlenen yerler arasında; Eskişehir yolu ve çevresindeki semtler, Konya yolu ve çevresindeki semtler, Beytepe, Çayyolu, İncek bölgesi, Keçiören, Yenimahalle, Etimesgut gibi kesimlerin çevre yoluna doğru konumlanan bölgeleri son dönemde değerlenen yerler arasında olarak değerlendirilmektedir. Bu bölgelerin değerinin artmasında alışveriş merkezlerinin artması, ulaşım olanaklarının artırılması (metro ve otobüs hatlarının yaygınlaşması), üniversite kuruluşlarının bu bölgelerde yaygınlaşması, oteller, iş merkezleri, konut-ofis içerikli projelerin bu noktalarda yaygınlaşması etkili olmuştur.

Çok katlı oluşumlar ve müstakil oluşumlar günden güne bahsedilen bu alanlarda artış göstermektedir. Kasır Mimarlık da doğru gayrimenkul değerleme sonuçlarına göre belirlenen bu bölgelerden biri olan İncek’te Ankara villa projeleri çalışmaları sürdürmektedir. Bu tarz çalışmalarla bölgenin gelişimine ciddi manada maddi destekler sağlanmaktadır. Ankara’da değerlenen yerler bu şekilde gelişmeye devam ederek müşteriler arasında da oldukça rağbet gören yerlere dönüşmüştür.

Şehrin gürültüsünden ve stresinden kaçmak isteyen müşteri kitlesi aynı zamanda kişisel alanlarını oluşturabildikleri, sosyal pek çok aktiviteye dahil oldukları, ulaşım konusunda zorluk yaşamadıkları, konforlu, gösterişli ve hayatlarında fark yaratabilecekleri bu yapılar sunduğu imkanlar sayesinde müşterilere cazip gelmektedir. Yapılanmalar artmasına rağmen bahsedilen bölgelerde hala kullanım potansiyelinde boşluklar olması sebebiyle kalabalık oluşumlar söz konusu değildir. Bundan dolayı da bazı müşteriler tarafından bu sadelik ve yalınlık sebebiyle de talep görmektedir.

Kullanım ve yaşama alanı olarak tercih edildiği gibi bazı alıcılar tarafından yatırım amaçlı da satın alımlar gerçekleşmektedir. Ankara’da değerlenen yerler arasında yapıların oluşturulduğu bölgelere talep olduğu gibi henüz inşa gerçekleşmeyen arsalara talepler de oldukça fazladır. Bu durumda ise daha inşaat halinde bile olmayan bölgeler bu kadar rağbet görürken fiyatların artması da kaçınılmaz hale gelmiştir. Aynı zamanda, inşaat ve inşaat malzemelerinin fiyatlarında görülen artışlar da fiyat artışlarında gösterilebilecek sebepler arasında yer almaktadır.

Ankara’da Tercih Edilebilecek Yatırımlık Arsa Alanları

Arsa yatırımı, gelişimi devam eden, nüfus artışına göre şehirleşme hızı artan alanlarda oldukça kar sağlayan yatırımlardandır. Doğru bölgelerin belirlenmesiyle ve bunun üzerine alımının gerçekleşmesiyle elde edilen arsalardan kısa ve orta vadede ciddi karlar elde edilmesi mümkündür.

Dikimevi-Natoyolu Hafif Raylı Sistem Hattı projesi

Ankara’da değerlenen yerler yeni yapılmış ya da yapılacak olan konut alanları, avm’ler, ulaşım seçeneklerinin artırılması gibi yapımı planlanan koşullarla belirlenmektedir. Yatırım yapılacak arsa seçimleri de bunları göz önünde bulundurarak gerçekleştirilmelidir. Buna yönelik 2021 yılı için arsa yatırımı yapılacak bazı alanlar şunlardır: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını planladığı Dikimevi-Natoyolu Hafif Raylı Sistem Hattı projesi nedeniyle bu proje hattının duraklarını içeren bölgelere yakın arsaların edinimi alıcısına kısa vadede ciddi kar getirisi sağlayacaktır.

Kusunlar Bölgesi ve Pursaklar

Bir dönem için Aşti’nin taşınması için karar alınan ancak sonrasında iptali gerçekleşen Kusunlar Bölgesi de arsa yatırımı için seçilebilecek mantıklı opsiyonlar arasında yer almaktadır. Havaalanına yakın konumlanmış olan Pursaklar’da ise durum havaalanı-şehir merkezi arasında yapılabilecek bir metro çalışması ile oldukça değişiklik gösterecektir. Ulaşımın kolaylaşması sayesinde yapılaşma artacağından şimdiden alınmış bir arsa ile ciddi miktarlarda kar elde etmek söz konusu olabilir.

Eskişehir Yolu Üzeri

Ankara’da değerlenen yerler listesinin en başında gelen Eskişehir yolu üzerinde alınabilecek bir arsa da tıpkı Pursaklar’da olduğu gibi uzun vadede büyük getiriler sağlayacaktır. Şehir gelişimlerinin bu bölgelere doğru olduğu düşünülürse orta-uzun vadelerdeki getirilerinin azımsanmayacak miktarlar olabileceği söylenebilir.

Gölbaşı

Gölbaşı Ankara’nın en tercih edilir arsa yatırım alanları arasında yer almaktadır. Bünyesinde barındırdığı koşullar ve çevresel olarak gösterdiği gelişimler ile kısa vadede hızlı getiri sağlayacak yatırım alanlarından birisidir.

Golfkent

Golfkent Eskişehir yolu üzerinde bulunan şehir kalabalığından uzak, pek çok yaşam alanını bünyesinde barındıran hızlı gelişim göstermiş cazip arsa fırsatlarının bulunduğu nezih alanlar arasında yer almaktadır.

Ankara’da Konut Yatırımı Yapılacak Alanlar

Merkezi bölgelerde yaşanan yoğunluk ve kalabalıklaşmaya tepki olarak yerleşimler şehir merkezinden uzak olan alanlara yayılmıştır. Buna bağlı olarak Ankara’da değerlenen yerler değişiklik göstermeye başlamıştır.

Batıkent

Bunların başında Batıkent gelmektedir. Diğer lüks alanlara göre daha uygun fiyat aralıklarında konutların bulunduğu ancak merkeze uzaklığıyla da müşteriye cazip gelen bir konumda olması sebebiyle tercih edilme sıklığı son zamanlarda artış göstermiştir. Kullanım için tercih edilebileceği gibi yatırım amaçlı da seçilebilecek konutlar mevcuttur.

Çayyolu

Konut yatırımı için tercih edilebilecek konumlardan bir diğeri ise Çayyolu’dur. Burada da 2021 fiyatları ilk gelişme dönemlerindeki fiyatlarla farklılık gösterse de batıya doğru gelişen Ankara şehri için köprü görevi gören bir konumda yer almaktadır. İçerdiği yaşam alanları, nezih ve elit çevresiyle tercih ederken şüphe duyulmayacak yerleşim alanlarından birisidir.

Eryaman

Modern yapılaşmasıyla ön plana çıkan sonradan Ankara’da değerlenen yerler arasında yer alan Eryaman ise 1990’lı yıllardan bu yana yerleşimde en çok tercih edilen semtler arasındadır. Yerleşimde öncü olan bu semt günümüzde yapılaşmasının seyrini modern ve elit bir tarza çevirmesiyle beraber yatırım için de oldukça kıymetli semtler arasında yer almış bulunmaktadır.

Sincan

Sincan da aynı şekilde gelişim yönünü gayrimenkul piyasasına doğru döndürdüğü için tıpkı Eryaman gibi uzun yıllardır tercih edilmesine rağmen yatırım piyasasında kendine hatırı sayılır bir yer edinmiştir. 2004 yılında hizmete giren Harikalar Diyarı sayesinde ün kazanan Sincan semti günümüzde de hala değer kazanmaya devam etmektedir. Başlarda düşük bütçeye sahip kesimin daha çok tercih ettiği bir alan olarak bilinen Sincan yeni yeni geniş kesimlere hitap etmeye başlamıştır.

Yaşamkent

Ankara’da değerlenen yerler Yaşamkent gösterdiği hızlı gelişimle yatırımcıların yüzünü güldüren bölgeler arasındadır. Şehre olan konumu itibariyle sıkça tercih edilen Yaşamkent yapıları konum haricindeki ulaşım olanakları, mekan kaliteleri, semti oluşturan kesimin eğitim ve mesleki statüleri sebebiyle de yatırımcıları kendine çekmektedir.

İncek

İncek ise çok katlı inşaların bulunduğu, düzenli, elit, sessiz sakin ve sosyalleşme açısından sağladığı imkanlar sebebiyle oldukça sık tercih edilen yatırım ve yerleşim alanlarındandır. İnsanlara sağladığı yeşil alan, şehrin içinde karşılaşılan beklenmedik göl manzaralı konut imkanlarıyla yatırımcıların gözde noktalarından biri olma özelliğine sahiptir. Kasır Mimarlık bünyesinde yürütülen villa projeleri de Ankara’da değerlenen yerler arasında oldukça kıymetli olan İncek bölgesinde yürütülmektedir.

Modern proje içeriğiyle de pek çok yatırımcının ilgisini çekmeyi başarmış bir mimarlık projesidir. Yatırım için herhangi bir arsa veya konut alanı seçmeden önce mutlaka yazı boyunca değinilen noktalara dikkat edilerek yatırım yapılacak bölgeye karar verilmelidir. Aynı zamanda bölge gelişimine de katkıda bulunarak beklenen kar oranı elde edilebilir. Yıllarca bürokrasinin ve hükümetin de başkenti olması sebebiyle ‘Gri Şehir’ olarak adlandırılan Ankara gösterdiği gayrimenkul başarılarıyla dikkat çekmeyi başarmıştır.

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/villa-dekorasyonu-icin-oneriler/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir