Ankara'da Dubleks Villa Projeleri Tavsiyesi

Ankara’da Dubleks Villa Projeleri Tavsiyesi

Birbirine bağlı olarak tasarlanan iki katlı villalar için dubleks villa terimi kullanılmaktadır. Günümüzde en çok ilgi gören bu villa tipi kullanışlı olması ile tercih edilmektedir. Dubleks villa projeleri de tasarım aşamasında çoğunlukla kullanışlı, kaliteli ve uygun maliyetli olarak planlanmaktadır. 

Dubleks planlar çoğunlukla villa tip evlerde planlanırken apartman dairelerinde de dönem dönem planlanabilmektedir. Bu yapılar genellikle villa modeli olarak tercih edilmekte ve bahçe ile birlikte planlanmaktadır. Arazi veya arsa üzerine inşaatı yapılmakta olan bu yapılar yatırım amacıyla da tercih edilmektedir. 

Dubleks villalarda yaşamak kadar yatırım yapmak da günümüzde oldukça avantaj sağlamaktadır. Teknolojik gelişmeler, inşaat ve mimarlık sektörüne birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. Bu sayede çok daha dayanıklı, modern ve kullanışlı evler inşa edilebilmektedir. 

Arazinin boyutlarına uygun olacak şekilde dubleks villa projeleri hayata geçirilmekte ve yaşam alanlarına önem verilmektedir. Hem klasik hem de modern dokunuşların bir arada kullanıldığı günümüz tasarımları dış görünüm olarak en çok tercih edilen villa tipleridir. Bu yazımızda dubleks villa özellikleri, villa satın alırken dikkat edilmesi gereken detaylar ve modern villa özelliklerini bulabilirsiniz.

Dubleks Villa Özellikleri

Dubleks villa projeleri yapımında birçok malzeme kullanılabilmektedir. Villalar hangi malzeme sınıfı ile yapılırsa yapılsın dubleks villalardan beklenen bazı özellikler bulunmaktadır. 

Özellikle çağımızın getirdiği yenilikleri bünyesinde barındırması ve kişiye göre özelleştirilebilir olması tercih edilme nedenleri arasında yerini almaktadır. Dubleks yapılar genel olarak iki katlı olarak bilinmesine rağmen, bodrum, zemin, 1.kat ve teras özellikleri ile aslında 4 kat ile kullanılabilmektedir.

Bodrum kat genel olarak otopark alanı olarak kullanılabilmekte, zemin kat salon, mutfak, banyo gibi alanları içermekte, 1. kat çalışma odası, misafir odası, yatak odası gibi alanları içermektedir. 

Teras katı ise, bahçeli alan, barbekü alanı, kış bahçesi gibi tasarlanabilmektedir. Dubleks villalarda genel olarak modern mimarinin getirdiği özellikler genel olarak talep edilmektedir. Modern mimari ile yaşam alanları, yeşil alanlar, kapalı veya açık havuzlar, hareketli otopark sistemleri, akıllı ev sistemleri hayatımıza girmiştir. Bu tarz özellikler ev modellerine göre ve alıcının taleplerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. En çok tercih edilen dubleks ev modelleri şunlardır;

 

 • Betonarme Dubleks Villa Modeli

Betonarme yapılar ile modern mimarinin birçok özelliği bir arada rahatlıkla tasarlanabilmektedir. Yenilikçi yaklaşım ile istenilen tüm kat planları oluşturulabilmekte ve inşaatı gerçekleştirilebilmektedir. Burada önemli olan beklentilerin ve ihtiyaçların doğru olarak analiz edilebilmesidir. Doğru ve kaliteli malzeme seçimi ile ekonomik ve uygun çözümler bir arada uygulanabilmektedir. Merkezi konumda olan modern yapılar zamanla değerine değer katmaktadır. Betonarme dubleks villalar, çoğunlukla bir yatırım aracı olarak da tercih edilmektedir.

 • Ahşap Dubleks Villa Modeli

Dubleks villa projeleri arasında doğal olarak sayılabilecek özellikleri taşıyan ahşap villa modelidir. Genel olarak modüler yapı olarak tasarlanmakta ve modern mimarinin her özelliğinden faydalanılamamaktadır. Kısa sürede birkaç katlı olarak inşa edilebilmektedir. Fakat otopark sistemleri, akıllı ev sistemleri gibi birçok özelliği uygulamak efektif olamamaktadır. Uzun soluklu olarak düşünüldüğünde betonarme mimarisi kadar dayanıklı olamamaktadır.

 • Prefabrik Dubleks Villa Modeli

Son dönemlerin en popüler yapılarından biridir. Fabrika ortamında seri olarak üretilen panellerin belirli bir montaj işlemi ile bir araya getirilmesi ile parçalar oluşturulmaktadır. Kısa sürede üretilebilmekte ve inşaatı tamamlanabilmektedir. 

Süre olarak oldukça avantajlı olmasına rağmen dayanıklılık ve kullanışlılık açısından değerlendirildiğinde bazı dezavantajları bulunmaktadır. Yalıtım özellikleri bakımından genellikle tercih edilmemektedir. Modern mimari ile günümüzde kullanılan birçok teknolojiden faydalanamamak da bir başka dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Dubleks villa projeleri içerisinde en ekonomik çözümler arasında yerini almasına rağmen uzun vadeli yatırım ve bakım ihtiyaçları olarak düşünüldüğünde oldukça maliyetli olduğu belirlenmektedir.

Villa Tasarımlarında Olması Gereken Modern Özellikler

Villa tasarımları denildiğinde akla ilk olarak dubleks villa projeleri gelmektedir. Yenilikçi ve modern özelliklere sahip olan villa tipleri modern villalar olarak bilinmektedir. Geniş evler, şık tasarımlar, yaşam alanı, yüksek tavanlar modern villaların en çok tercih edilen özellikleri arasındadır. Modern villalarda bulunan özellikler şunlardır;

 • Arazide toplam geniş alan,
 • Bodrum kat, zemin kat, 1. kat ve teras katı içeren proje yapısı,
 • Bodrum katta bulunan ilgili standartları karşılayan kapalı havuz,
 • 3-4 araçlık kapalı otopark alanı,
 • Elektrikli araçlar için şarj istasyonu alanı,
 • Otopark bölümünden villaya doğrudan geçiş imkanı,
 • Yangın dedektörü ve söndürme sistemi, karbon monoksit dedektörü,
 • Yüksek tavan,
 • Geniş ve aydınlık salon ve odalar,
 • Çalışma odası, misafir odası gibi detaylı plan,
 • Kesintisiz kapalı devre güvenlik sistemi,
 • Yerden ısıtma sistemi,
 • Akıllı ev sistemleri tasarımına uygun plan,
 • Asansör sistemi,
 • Jeneratör sistemi,
 • Klima sistemi,
 • Yeşil alan ve kış bahçesi,
 • Yeşil alana salondan veya odalardan doğrudan geçiş imkanı,
 • İnternet altyapısı.

Günümüz mimarlık ve müteahhit firmaları tarafından seçkin tasarımlar ile villa inşaatı gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Bu alanda profesyonel olarak hizmet vermekte olan firmalar modern çözümleri çok iyi benimsemekte ve alıcıların ihtiyaçlarını doğru şekilde analiz edebilmektedir. 

Kasır Mimarlık, yeni nesil projeleri ile kaliteli, güvenli ve yüksek standartlar sağlayabilen tasarımları ile yaşam alanları üretmenize yardımcı olmaktadır. Dubleks villa projeleri olarak Villa Monza projelerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Villa Güneş ve Villa Ay projeleri ile keyifli zamanlar geçirebileceğiniz, istediğiniz gibi dizayn edebileceğiniz yaşam alanları sizleri beklemektedir.

Villa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Villa alırken dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalar bulunmaktadır. Eğer villayı siz inşa ettiriyorsanız alanında uzman bir ekip ile yola çıkarak seçkin bir projeye birlikte imza atabilirsiniz. Mevcut villalardan satın alınacaksa doğru bir yaklaşım uygulamak gerekli olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır;

 1. Tasarım; istediğiniz özellikleri tasarıma yansıtabilecek bir mimar ile doğrudan çalışılabilinir. Proje geçmişi ile büyüleyici yapılara imza atmış firmalar ile iletişime geçilerek istediğiniz tasarımı da tarif edebilirsiniz. Özellikle dubleks villa projeleri bu alanda özel bir destek gerektirmektedir.
 2. Mimarlık ve müteahhit seçimi oldukça önemlidir. Bu alanda kaliteli ve şık tasarımlar ile tamamlanmış projeleri olan güvenilir firmaları ve kişileri tercih etmek gereklidir.
 3. Maliyet onayı, yapım aşaması ve tüm satın alım işlemlerinde oldukça kritiktir. Başlangıçta belirtilen bütçe ile işlemlerin gerçekleştirilmesi güven duygusunu da ön planda tutmaktadır.
 4. İnşaat süreci, karar kılınmış tasarımın hayata geçirilmesi ile başlamaktadır. Bu aşama, mevcut bir arazinin üzerine de olabilir veya mimarlık firmasına ait olan arazilerde de gerçekleşebilmektedir. Her proje kendi içinde özel ve eşsizdir.
 5. Dış cephe ve iç mekan tasarımları, modern ve şık tasarımları doğrudan görmenizi sağlamaktadır. Dış cephe ve iç mekan tasarımının detaylarında yalıtım ve mekanik özellikleri de gözetilmelidir. Modern mimari bu aşamaların hepsinin bir arada ahengi ile yakalanmaktadır. Dubleks villa projeleri için dış cephe tasarımları özellikle alıcının beklentisini doğrudan karşılayabilmelidir. Küçük ve etkileyici detayların bir arada kullanılması, farklı malzemelerin bir arada uyumlu kullanılması ve alıcının isteklerini yansıtabilen iç mekan tasarımları günümüzde oldukça önemlidir. Tüm bunların bir arada olduğu hazır yapılar da detaylı olarak incelenerek satın alınabilir.

Ankara villa projeleri hakkında bilgi almak için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Ankara’da dubleks villa projeleri için tavsiyelerde bulunduk. Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/depreme-dayanikli-villa-ozellikleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir