Doğru Mimar Seçimi ile Hayalinizdeki Ev Gerçek Olsun

Doğru Mimar Seçimi ile Hayalinizdeki Ev Gerçek Olsun

Bir yapının oluşturulması için ilk adımı mimari tasarım oluşturur. Bina ve bahçe planlarını çizmek için belirli bir donanım ve yaratıcılığa sahip olan kişilerin teknik çizimler yapmasını gerektiren önemli bir uzmanlık alanıdır. İnşaat sektöründe önemli bir yere sahip mimarlık, ihtiyaçlarınızı evinizde bulabilmenizi de sağlamaktadır. Malzeme seçiminden, kat planlarına, bahçe planlamadan, bütçe planlamaya birçok konuda öneriler geliştirmekte ve temelden itibaren inşaat sürecine dahil olmaktadır. Villanızın veya evinizin sizin yaşam tarzınıza ve zevkinize uygun şekilde planlanması için bu alanda uzmanlaşmış kişiler yaratıcılıklarını kullanmaktadır. Doğru mimar seçimi bu noktada oldukça önem kazanır.

Bir yapının baştan sona riskleri minimum seviyede tutarak ilerleyebilmesi için deneyimli ekiplerle çalışmak önemlidir. Uygun maliyetli ve lüks yapılar inşa etmek için ilk aşamada doğru ekiple yola çıkmak gerekir. Aksi takdirde plan dışı durumların meydana gelmesi riski gitgide artmaktadır. 

Mevcut bütçe, mevcut arsa gibi durumlar uzman ekipler tarafından değerlendirildikten sonra en uygun şekilde bir mimari plan yapılmaktadır. Doğru ekip doğru mimar seçimi ile başlamaktadır. Sürecin her adımında hem kaliteli hem de modern dokunuşlar için bu alanda yetenekli mimarlar ihtiyaçlarınızı belirlemenize yardımcı da olmaktadır. Tecrübeli, yaratıcı ve yetenekli bir ekibe sahip olan Kasır Mimarlık hayal ettiğiniz villaya kavuşmanızı sağlamaktadır. Bu kapsamda projenize değer katmakta veya mevcut olan projelerden faydalanmanızı sağlar.

Ev Tasarımında Mimar Ne Yapar?

Mimar, yapıların planlanmasında yönetmeliklere uygun tasarımları hazırlar. Doğru mimar seçimi, hem tasarım aşamasının sorunsuz tamamlanması hem de gelecek dönemde yasal olarak herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için önemlidir. Hayalinizdeki evi bir tasarıma ve modele dönüştürerek ihtiyacınız olan ergonomik çözümleri de sizlerle buluşturur. İnşaat aşamasının her sürecinde doğrudan görev alarak, tasarımın hayata geçmesinin her adımında bulunur. 

Buna ek olarak iç mimari veya peyzaj mimarisi hakkında da çalışmalar yürütülür. Bahçeli bir evin şık bir tasarıma sahip olması ve evin iç dizaynının modern olması için tüm bileşenleri doğru olarak bir araya getirme görevini üstlenir.

Doğru mimar seçimi, hayallerinizin somut bir yapıya dönüşmesi için gereklidir. Bu noktada iyi bir mimar ile çalışmak faydalı olmaktadır. Doğru iletişim teknikleri ve ihtiyaçların tam olarak belirlenmesi ile birlikte en iyi ve eşsiz tasarım oluşturulur. Tüm bu çalışmalar aslında neden bir mimar ile çalışılması gerektiğinin cevabı niteliğindedir.

İyi Bir Mimarın Özellikleri Nelerdir?

İyi bir mimar, tüm yapıyı baştan sona değiştirerek farklı bir noktaya taşıyabilir. Yetenekli ve gündemi takip eden mimarlar ile modern ve lüks bir yapıya kavuşabilirsiniz. Günümüzün popüler mimarilerine ek olarak, farklı mimari özellikleri teknolojik yenilikler ile tasarlayan mimarlar günümüzde oldukça revaçtadır. Doğru mimar seçimi aklınızdakilerin efektif olarak hayata geçirilmesi için önemlidir. Bu nedenle bir mimarla çalışmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Örnek projelerin incelenmesi gerekir. Daha önce çalıştığı ve tecrübe ettiği projelerin birer örneğini görmek fikirlerinizin hayat bulması için önemlidir.
 • Doğadan ilham alan mimarlar birçok yapıt için hızlı ve doğal çözümlere imza atar. Bu durum aynı zamanda projede kullanılan yaratıcılığı da temsil etmektedir. Doğadan gelen kaliteyi yapılarında kullanan mimarların yeteneğini örnek projelerden inceleyebilirsiniz. Kiminle çalışmak istediğinize dair önemli bir detay olabilir.
 • Tüm işlerde olduğu gibi ihtiyaçların mimar tarafından benimsenmesi önemlidir. Bu kapsamda iyi bir dinleyici konumunda olması gerekir. Karşılıklı olarak fikirleri tartışabilme ve taleplerinizi rahatlıkla iletebileceğiniz açık bir iletişim metodunu uygulayabilmelidir.
 • Çok yönlü düşünebilme yeteneği de anlık kriz yaşanması halinde pratik çözümler üretebilmesi için önemlidir. Doğru mimar seçimi aşamasında bu yetenek de göz ardı edilmemelidir. Maruz kalma seviyesi, yaratıcılık seviyesini etkileyecektir.

Ev Tasarım Detayları

Çoğunlukla lüks yaşam alanlarının teknolojik olması talep edilmektedir. Bu yapıların inşa edilmesi sırasında uzman bir ekiple anlaşmak istediklerinizin somutlaştırılabilmesi için önemlidir. 

Evin ihtiyaçlarınızı karşılayabilen bir yaşam alanına dönüştürebilmesi için kişileştirilmesi gereklidir. Kendinizi bu sayede dışarıdaki hayattan soyutlayarak stresten uzaklaşabilir ve iç dünyanızda rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Kendinizi evinizde hissedebilmek için öncelikle bir evden beklentilerinizi tam anlamıyla belirlemeniz gerekir. Bu özellikleri belirlerken nereden başlayacağınızı bilmeyebilirsiniz. Dolayısıyla alanında uzman bir mimar ile bu ihtiyaçlarınızı birlikte belirleyebilirsiniz. Doğru mimar seçimi size istediğiniz tasarımı sunarak hayalinizdeki yaşam alanını gösterebilir. Günümüzde modern ve lüks konutlarda tercih edilen mimari özellikler şu şekilde listelenebilir;

 • Ebeveyn yatak odası,
 • 2 veya 3 katlı kat planlaması,
 • Açık veya Amerikan tipi mutfak,
 • Kapalı otopark,
 • Otomobil şarj istasyonu,
 • Teras katı,
 • Kış bahçesi,
 • Oyun salonu,
 • Sinema salonu,
 • Yüksek tavan,
 • Kompakt yaşam alanı,
 • Güvenlik sistemi,
 • Kapalı veya açık havuz.

Bu özelliklerin haricinde evinizi aynı zamanda ofis olarak da kullanmayı planlıyorsanız doğru mimar seçimi ile etkili bir kat planı oluşturabilirsiniz. Villa veya konut tasarımında kullanışlı olması ve kişiselleştirilebilir özellikte olması öncelikli olarak önem verilmesi gereken detayları oluşturmaktadır. Evinizde konforlu ve mükemmel bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Ev tasarımında istediğiniz dış ve iç tasarım detaylarını mimar ekibi ile paylaşarak istediğiniz modern tarzı yakalayabilirsiniz.

Doğru Mimar Nasıl Seçilir?

Villa alırken, evin iç tasarımını yaptırırken veya bahçe düzenlemesi için mimar seçimi oldukça önemlidir. Genellikle tanıdık vasıtasıyla müşteriler mimarlık ofisiyle veya bir mimarla anlaşma sağlar. Bu kapsamda daha hassas bir süreç yönetilmesi ve en az riskle doğru mimar seçimi önemli hale gelir. Modern bir villa yaptırmak istiyorsanız, bu alanda uzmanlaşmış ve başarılı işlere imza atan bir mimarlık ofisi ile ilk tasarım aşamasında anlaşmak daha mantıklı ve yapılandırılmış bir yaklaşım olmaktadır. Ayrıca birlikte ilerleyeceğiniz mimarın özgeçmişini de incelemek fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Doğru mimar seçimi bütçenin efektif yönetilmesi için oldukça önemlidir. Bir mimarın yetenekleri ve yaratıcılığı her ne kadar kritik olsa da bütçeyi doğru planlayarak uygulamaya alması da sürecin iyi yönetilmesi için etkilidir. Projenin başlangıç aşamasında belirlenen bütçeye sadık kalınması sürecin sağlıklı şekilde ilerlemesi için gereklidir. Sürecin her aşamasında şeffaf bir şekilde iletişim kurulması projenin ne kadar hassas ilerlediği konusunda da güven vermektedir. Benzer projelerin ne kadar sürede tamamlandığı, sürecin ilerleyişi, yapıların son hali projeler hakkında fikir vermektedir. Bu konuda referans araştırması yapmak profesyonel bir yaklaşım olmaktadır.

Mimar seçimi yapmadan önce, villanın özellikleri ve konumu hakkında beklentilerinizi detaylı olarak ele almanız gerekir. Bu alanda uzmanlaşmış ve uzun yıllardır hizmet veren güvenilir firmaların web sayfalarını ziyaret ederek bir çalışma yapabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz firma ile bir görüşme ayarlayarak benzer işleri görebilir ve birlikte hayallerinizi inşa edeceğiniz mimarla doğrudan çalışabilirsiniz.

Kasır Mimarlık, modern ve lüks konutlar alanında her daim sizler için doğru tercihleri yapmanıza yardımcı olmaktadır. Deneyimli mimar kadrosu ile istediğiniz tasarımı oluşturabilirsiniz. Villa Monza, modern ve çağdaş yaşam için tasarlanmış olan yeni nesil bir villa projesidir ve Kasır Mimarlık firmasının tecrübeli ekibi tarafından hayata geçirilmiştir. Ankara villa projeleri hakkında bilgi almak için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/avrupa-tarzi-villalar-ve-ozellikleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir