kış villaları ve özellikleri

Kış Villaları ve Özellikleri

Kış aylarında maruz kalınan soğuk hava koşullarından dolayı kişilerin sosyal alanlarda zaman geçirme süresi yaz aylarına göre daha kısıtlı hale gelmektedir. Bu nedenle bu aylarda daha çok özel alanlar yaratılabilen, kişisel olarak huzurun arandığı, kış aylarının yoruculuğundan uzak aktiviteler tercih edilmektedir. 

Kış villaları ve özellikleri uygun tesisler bu noktada devreye girerek bu süreçte en çok tercih edilen mekanlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Kış villalarının seçenekler arasından tercih edilebilir hale gelmesi için makul imkanlar ve şartlar sunması gerekmektedir. Bu imkanlar ve şartlar doğrultusunda kış villaları sıklıkla tercih edilir hale gelebilmektedir.

Fark yaratan ve hayallerde barınan villa yapımları veya satın alımları için mutlaka uzman bir görüş aracılığıyla yola çıkmak gerekmektedir. Satın alımı gerçekleşecek, kiralanacak veya yaptırılacak olan villanın altyapı özelliklerinden, kullanıcıya sunduğu imkanlara kadar detaylı değerlendirmeler yapılarak karar verilmesi gerekmektedir. 

Kasır Mimarlık Şirketi profesyonel bakış açıları sayesinde kullanıcılara bu bağlamda oldukça faydalı bilgiler vererek doğru yönlendirmelerle karar aşamalarında danışmanlık desteği vermektedir. Edinilen mülkün veya kiralanan villanın kullanıcısında sonradan pişmanlıklara yol açmaması için dürüst mimarlık ilkesiyle çalışan bu tarz firmalardan destek alınması gerekmektedir.

Kış villaları ve özellikleri de bu profesyoneller aracılığıyla değerlendirilerek isteğe uygun olarak tasarlanabilir veya var olan özelliklerde revizyona gidilebilir. Kasır Mimarlık tarafından gerçekleşen villa projelerini bu kapsamda inceleyebilirsiniz.

Kış Villaları Dizayn Fikirleri

Kış villaları tercih edilmeden önce müşterilerin veya ev sahiplerinin dikkat ettikleri ilk kriter kış aylarındayken ev içerisinde kullanılabilecek alanların çeşitliliğidir. Kişiler daha çok huzur bulup, stresten uzaklaşma imkânı bulabildikleri evlerde daha çok mutlu olabilmektedir. Bu nedenle bu tarz alanları içeren villaları daha çok tercih etmektedirler. Kış villaları ve özellikleri bu fikir etrafında şekillendiği takdirde tercih edilme oranları ve sıklıkları da artmaktadır.

Kış villaları dizayn ve dekorasyon fikirleri açısından farklı fikirlere çok yatkın villalar arasında yer almaktadır. Kış aylarının soğuk hava koşullarına maruz kalan kişiler yaşadıkları yerde soğuk havanın aksine sıcak hava koşullarını yaşamak istemektedirler. 

Kış için ısınma imkanlarının artırıldığı bir villada yaşamaksa herkes tarafından tercih edilebilir ve cazip bir seçenek haline gelmektedir. Bu bağlamda bu sıcaklık fikrini evin her alanında huzurla eşleştirerek kullanmak gerekmektedir. Isı sağlamayı villa içerisinde nasıl kullanabiliriz? Bu sorunun cevaplarını aşağıdaki gibi maddelendirerek verebilmek mümkündür:

  • Isıtmalı Havuzlu Villalar: 

Kış villaları ve özellikleri arasında yer alması gereken ve kullanıcılar tarafından oldukça cazip bir seçenek olarak görülmesini sağlayan en önemli özellik havuzun ısıtmalı oluşudur. Bu sayede havuz imkanını kış ayları şartlarında da kullanabilmeleri mümkün olabilecektir.

  • Şömine: 

Şömine, villalar için hem ısı sağlar hem de sahip olduğu görünüm sebebiyle kullanıcılarına huzur vermektedir. Tercih edilirliği artırmanın bir diğer yolu da villa içerisinde mutlaka şömineye yer verilmesidir.

  • Kış Bahçesi: 

Kış bahçesinin ısı sağlama konusunda doğrudan bir faydası olmasa da yapılan dekorasyona bağlı olarak bir ısınma köşesi veya huzur köşesi oluşturulması sağlanabilir. Böylece şöminenin olduğu alanda oluşturulan, kitap okunabilecek, manzara izlenebilecek bir köşenin olması kullanıcılar için oldukça etkileyici olabilir.

Kasır Mimarlık tecrübeleri sonucu oluşturdukları mimari ve yapı bilgileri sayesinde danışanlarına her açıdan mimari destek sağlayarak kişilerin hayal ettikleri evlere kavuşmalarını sağlamaktadır. Kış villaları ve özellikleri belirlenen villaların yapımında da danışanlarına mimari hizmet sağlamaktadırlar.

Kış Villaları İçin Bakım Tüyoları

Kış villaları içerisinde bulunan yapılar sebebiyle sağlam altyapı ve bakım gerektiren mesken biçimlerindendir. İçerisinde yer alabilen havuz, şömine, sauna, buhar odaları, hamam gibi alanlar sebebiyle tesisat konusunda da özenli ve dikkatli olunması gereken yaşam yerleridir. Kış villaları ve özellikleri sebebiyle düzenli bakım gerekmektedir. Bu bakımların periyodu detaylandırılarak belirlenmeli ve zamanı geldiğinde mutlaka yapılmalıdır.

Havuzların ph değeri, klor miktarı, suyun temizliği, havuz ısısının sağlandığı ısıtma sisteminin kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Şömine bakımı da diğer alanlarda olduğu gibi oldukça önem arz etmektedir. Kullanılan şömine türüne uygun bakımlar verilmelidir. Baca sistemi ile oluşturulan bir şömine sistemi var ise mutlaka baca temizliği yaptırılmalıdır. Kullanılan yakıtın kalitesine önem verilmelidir. Şömine kullanımı sonrası gün içerisinde ev atmosferi düzenli havalandırılmalıdır.

Islak alanlara sahip kış villalarında ise su tesisatına, rutubet oluşumuna dikkat edilmelidir. Kış villaları ve özellikleri cazip olduğu kadar fazlasıyla bakım da gerektiren ev seçeneklerindendir.

Ev içerisinde yer alan diğer alanlar içinde gerekli bakım ihtiyaçları belirlenmelidir. Buna yönelik planlar oluşturulmalı ve aksatılmadan uygulanmalıdır. Bu bakımlar aksatıldığında ortaya su basmaları, rutubet oluşumları, gaz zehirlenmeleri, tesisat çökmeleri, elektrik kesintileri, kirli suya bağlı olarak gelişebilecek bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Kış villaları ve özellikleri korunarak detaylı bakımları yaptırılmalıdır.

Havuz bakımları günlük olarak yaptırılmalıdır. Şömine bakımı ise haftalık yaptırılmalıdır. Aksi bir durum oluştuğunda ise mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır. Bunun dışında tesisatla ilgili bir sorun çıkana kadar beklenmemelidir. Tesisat kontrolleri de en az ayda bir kez sağlanmalıdır.

Kış Villalarında Tatil Yapma Kriterleri Neler Olmalıdır?

Kış villaları genel olarak toplu giden kişiler tarafından tercih edilmektedir. Toplu bir grup ile gidilen kış villaları ve özellikleri arasında sosyal alanların fazla olması oldukça önemlidir. Bu alanlar sayesinde kış villası olarak tasarlanan villalar tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilebilecektir. 

Karlı bir manzarayı izlerken birlikte yemek yiyebilecekleri, kullanabilecekleri ortak bir havuz imkânı elde edebildikleri, birlikte oyun oynayarak akşamı eğlenceli hale getirebilecekleri sıcak bir ortam olması tüm kullanıcılar için istenilen şartlar arasındadır.

Toplu kullanım yerine stresten uzaklaşıp, dinlenmek ve sakinleşmek üzerine yapılabilecek bireysel tatiller için tercih edilen kış villaları ve özellikleri arasında ise izole olarak tasarlanan huzur köşelerinin olması, yürüyüş yapılabilecek bahçe alanlarının olması ve kar yağışını izleyebilecekleri bir alana sahip olmaları müşterileri çekecektir.

Kış villaları müşteri potansiyelleri değerlendirilerek dekore edilmelidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi toplu gereksinimler veya bireysel kullanımlar düşünülerek çeşitli fikirler doğrultusunda villa içerisinde farklı kullanım alanlarının dizaynları oluşturulabilir.

Kasır Mimarlık villa içi ve dışı dekorasyonlarda danışanlarına pek çok konuda hizmet vermektedir. Villa içi dekorasyonunun oluşturulmasında kendi önerileri ve mülk sahibi fikirlerini harmanlayarak tasarımları sağlamaktadır. 

Kış şartlarına uygun dış mekân tasarımlarıyla da ev sahiplerine yol göstermektedir. Ev tasarımı tamamlandığında ise kişiler gerek kendi kullanımlarına gerekse ticari alana dönüştürerek müşteri kullanımlarına evlerini açmaktadırlar.

Kış villaları kullanım amacı her ne olursa olsun villa içerisinde için sağlanması gereken temel konu konforun maksimum düzeyde olmasıdır. Ancak bu sayede oluşturulma ve yapılandırılma amacına uygun olarak kullanılabilecektir. Bu konforun ve huzurun da sağlanması için içerisinde yer alması gereken temel yapılara en doğru yerde ve konumda yer verilmesi gerekmektedir. Tüm bu alanlar için altyapı yeterliliği sağlanmalı ve eksik olan yapı gereçleri konusunda gerekli iyileştirmeler sağlanmalıdır.

Belirlenen ve gerekli olan özellikler sağlandığında ise kış villaları kişiler için vazgeçilmez huzur durakları haline dönüşecektir. Bu sayede yıl içerisinde tüm koşturmalardan, streslerden uzak bir kaçış noktası haline gelecektir. Bu tarz bir villaya sahip olabilmek için yeni nesil mimarlık anlayışına sahip olan Kasır Mimarlık Şirketi pek çok villa yapılandırmakta ve yapılanma sürecinde olan villalar için de detaylı danışmanlık vererek kullanıcıları hayallerine kavuşturmaktadır.

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/2022de-trend-olacak-mimarlik-fikirleri/  linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir