yatay mimari nedir

Yatay Mimari Nedir? Neden Önemlidir?

Yatay mimari nedir sorusuna verilebilecek en kestirme cevap müteahhit tercihlerine yönelik veya bireysel imar isteklerine göre oluşturulan genel olarak 1-2 katlı olma özelliği taşıyan yapılanma şeklidir. Yüksek yapılı binaların aksine yere yakın konumlanan ve genel olarak villalardan oluşan yapılanma şeklidir. Bu yapılanma şekli daha çok nezih ve kaliteli semtlerde seçici müşterilerin tercih ettiği bir mimari oluşum şeklidir.

Apartman karmaşası ve kalabalıktan uzak olması sebebiyle oldukça kullanışlı yapılar arasındadır. Bir bölgede yatay yapılanmanın olduğu kanısına varılabilmesi için müstakil ev olarak adlandırılan inşaların geniş alanlarda var olduğu gözlenmelidir. Geniş alanlarda oluşturulan bu yapıların inşaları geleneksel ev yaşam stiline olan uygunluğu sayesinde birçok müşteri tarafından kolayca adaptasyonun sağlandığı seçeneklerden ilki kabul edilmektedir.

Yatay mimari nedir sorusunun bir diğer önemli cevabı ise müşterilere vadettiği karmaşadan uzak sessiz, sakin, düzenli ve doğal yaşam alanları sayesinde ilk olarak tercih edilen mimari seçeneklerindendir. Şehirlerin dikey yapılanmayla beraber yaşadığı kargaşadan dindirilmesi için tercih edilen inşa yöntemlerinden biridir. Alan ve maliyet ihtiyacı fazla olmasına karşılık sonucunda müşterilere sunulan konfor alanının cezbedici yönleri sayesinde son zamanlarda yatay mimari oldukça belirgin bir gelişim göstermiştir.

Büyük kentlerdeki nüfus artışına bağlı olarak gelişmek zorunda kalan dikey mimarinin aksine yatay mimari kullanıcılarına kendilerine has alanlar sunabilmektedir. Dikey mimari koşullarının karşılığında pek çok avantaja sahiptir.

Kısacası yatay mimari nedir? Yatay şeklinde küçük yapılanma olarak kısaca tanımlanabilir.  İnsanları daha çok doğal yaşam koşullarına yaklaştırarak güncel yaşam sorunlarından uzaklaşmasına sevk ederek huzurlu bir ortam içerisinde hayatın idame ettirilmesini sağlar.

Yatay Mimari Avantajları Nelerdir?

Yatay mimari koşulları gelişen şehrin görünümünün estetik bir açıdan orantısal olarak gelişmesine fayda sağlar. Böylece karmaşık, kaotik bir şehir manzarası yerine düzenli, sade ve yalın bir görünümün elde edilmesi sağlanır.

Kasır Mimarlık bu bağlamda yaptığı villa tasarımlarıyla şehrin önemli kesimlerinde müşterisine estetik, farklı görünümlü, detaycı bir bakış açısıyla oluşturduğu dizayn ve dekorasyonlar sunarak kullanıcıların beğenisini toplamayı başarmıştır. Oluşturdukları müstakil ev tasarımlarıyla müşterilere kendilerini hem özel hissettirmeyi başarmışlardır hem de sağladıkları güvenlik koşulları ile de garantide hissettirmişlerdir. Bu nedenle mimari danışmanlık firmaları arasında rakipsiz olarak adlandırılabilecek bir mimari şirketidir.

Kasır Mimarlık villa projelerini  https://villamonza.com.tr/ linkinden inceleyebilirsiniz.

Yatay Mimari ve Dikey Mimari Arasındaki Farklar

Yatay mimari nedir konusuna cevaben bu kapsamda inşa edilmiş en doğru şekilde oluşturulan villa ve müstakil ev yapılanmalarıyla bu tasarıma verilebilecek en güzel örnekler arasında yerini almaktadır. Dikey mimariye ait bazı özellikler bu anlayışla oluşturulmuş yapılardan kaçınmaları ortaya çıkarmıştır. Şehrin siluetinin bozulmasına sebep olarak şehir planlamalarını engellemesi gibi dezavantajlarının oluşu nedeniyle ve yüksek kurulumları kaynaklı deprem koşullarında oluşabilecek yıkımların sonunda olabilecek kayıpların endişesi nedeniyle dikey mimarinin tercih edilme sıklığı yatay mimariye karşılık daha azdır. Bu nedenle yatay mimari, dikey mimariye kıyasla depreme karşı dayanıklı yapılardan oluşmaktadır.

Bir diğer farkı ise bireyleri doğa ile iç içe geçiren yapılar oluşturarak kullanıcıların stres faktörlerinin en azına maruz kalmasını sağlamaktadır. Yatay mimari nedir? Yatay şekilde inşa edilmiş yapıları temsil eden bu mimari, komşuluk ilişkilerinin artmasını sağlayarak kişilerin güvenli yaşadığı alanlar olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yapılar sayesinde bireylerin güvenilir, samimi dostluk ve komşuluk ilişkileri kurması sağlanarak geleneksel müstakil ev kültürünün korunmasına fayda sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu yapılar sayesinde kişilere sosyalleşme alanları, doğal bina yapıları, hobilerini geliştirebilecekleri yeşil alanlar, yüksek güvenlikli bölgesel korumanın zenginleştirildiği alanlar sağlanmaktadır.

Dar alanlarda, şehrin gürültüsüyle boğuşmak yerine geniş ve ferah yaşam alanlarında dingin ve huzurlu yaşama imkanları sağlamaktadır. Dikey mimari yapı alanlarında gürültü kirliliği olduğu gibi ısınmak için kullanılan yöntemler sebebiyle çevre kirliliği de yüksek oranda oluşmaktadır. Yatay mimari nedir sorusuna başka cevap olarak yatay bir dizilim ile tasarlanan bu yapılar aynı zamanda çevre dostu ve yeşil alan sağlayıcı mimari yapılar olarak da tanıtılabilir. Dikey mimari anlayışıyla oluşturulan yapılarda kişiler yalnızlıklarını daha çok hissetmektedirler. Ancak yatay mimari yapılarında iç içe ve samimi oluşturulması sebebiyle oluşan güven duygusu dikey mimari ile sağlanamamaktadır. Bu nedenle yatay mimari yapısal anlamda akıllarda oluşan ilk tercih basamağı olma özelliğini taşımaktadır.

Yatay Mimari Yapı Örnekleri

Yatay mimaride yapılar genel olarak 1-2 katlı villalardan, müstakil evlerden oluşur. Ancak bu yapılar arasında 2 ya da 3 katlı inşalar da meskenlerin oluşturulma kurallarına göre değişiklik göstermektedir. Bir mekânda genel olarak 2-3 katlı yapılar yer alıyor ve buna karşılık yine aynı mekânda yüksek katlı binaların yapımlarına izin verilmiyor, aynı tarz yapılar nizami şekilde sıralanıyorsa orası yatay mimari anlayışına göre oluşturulmuş demektir. Yatay mimari nedir? Genel olarak az katlı yapılardan oluşan ve villa tipi olarak da tanımlanabilen yatay şekilde tasarlanan yapılardır.

Yatay mimari yapıların önemi arasında kişilerin kalabalıktan uzak ancak seçici insanlarla iletişim kurabildiği alanların sağlanması yer almaktadır. Hayat koşullarının zorlu oluşuyla beraber izole yaşama özenen bir yandan sosyalliğinde bulunmasını arzulayan bireyler tarafından çok sevilen yatay mimari yapılar arasında 4-5 katlı kendi içerisinde nizami bir düzenle oluşturulmuş yapılarda bulunmaktadır.

Yatay mimaride önemli olan nokta kişisel alanlara daha çok sahip olunacak alanlar yaratılması ve belirli bir görüntü kuralına bağlı olarak binaların ya da evlerin düzenlerinin oluşturulmasıdır. Yatay mimari nedir konusuna cevap olarak mimari yapıda bulunması gereken temel parçalar netleştirilmekte ve tasarım az katlı olarak belirlenmekte ve ardından inşaatı yapılmaktadır. Yatay mimari mutlaka bahçeli bir alan içermelidir ve dikey mimariden en önemli farkı olan düşük kat sayılı mimari yapıların oluşturulması yatay mimarinin temelinde yer almaktadır. Bu anlayışla oluşturulmayan yapılar yatay mimarinin sağlayacağı faydalardan uzaklaşarak dikey mimari oluşumlarına örnek teşkil etme durumuna gelmektedir.

Dikey mimarinin son zamanlarda tercih edilmeme sebeplerine karşılık yapımı daha çok desteklenen yatay mimarinin önemi günden güne artmaktadır. İnsanlar arasında sosyalleşmenin ve sınırın en kontrollü şekilde gerçekleştirildiği yaşam stillerinin temelinde yer almaktadır. Yatay mimari nedir sorusuna en doğru cevap verilerek oluşturulan yapılar bu tarzda insan ilişkilerini kolayca sağlayarak dikey mimari sebepli kaybolan komşuluk ilişkilerinin yeniden canlanmasına fayda sağlamaktadır.

Yapılar arasında mutlaka yaşam alanlarını birbirinden ayıran kesitler olmalıdır. Bu sınırların ve mahremiyetin oluşturulmasındaki en büyük etkenlerdendir. Kasır Mimarlık bu noktada villalar arası oluşturulan yüksek bahçe çitleri sayesinde kullanıcılara has, ayrılmış ve izole hissettiren yapılar sunmaktadır. Bahçe içerisinde veya teras alanlarındaki baca sistemleri aracılığıyla yine kullanıcılar için sosyalleşme alanı olarak barbekü alanları oluşturulmuştur. Yatay mimari nedir? Konusuna uygun olarak günümüzde birçok müstakil ev tasarımları yapılmaktadır ve sektörde oldukça popülerdir. Bu alanların yapılabilmesi için belirli bir miktarda yeşil alan kaybı yaşansa da yine yapıların içinde bulundurulan sulama sistemleri ve yeşillendirme çalışmaları sayesinde kullanıcıları cezbeder hale gelmiştir.

En özet haliyle yatay mimarlığın tekrar yeni trend haline getirilme sebepleri arasında geleneksel yaşama dönme çabaları, doğal insan ilişkilerinin eski zamanlardaki samimiyetlere kavuşarak insan doğasına uygun hale getirilmesi ve doğa ile iç içe olma arzusu yer almaktadır.

Bu yazımızda yatay mimari nedir sorusuna cevap verdik. Ankara villa projeleri hakkında bilgi almak için önceki yazımıza https://kasir.com.tr/ankara-gayrimenkulunde-nezih-semtlerin-yerleri/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir