Yaz Villaları ve Özellikleri

Yaz Villaları ve Özellikleri

Villa tasarımları genel olarak sakin bir yaşamı esas almaktadır. Yaz villaları, kış villaları veya dört mevsim için de rahatlıkla kullanılabilecek villaların özellikleri de sakin yaşamı destekleyici niteliktedir. Villalar tasarım özelliklerine göre genellikle 2 veya 3 katlı olarak dizayn edilmektedir. Her bir katta ihtiyaca ve talebe göre özellikler eklenmekte veya çıkarılmaktadır.

Villaların genel yapı itibariyle bahçe, evi oluşturan mimari, garaj, ek yaşam alanları ve dış sosyal alan gibi alanlardan oluşmaktadır. Bu alanlar kişiye göre özelleştirilebilmekte ve beraberinde birçok özelliği de taşıyabilmektedir. Villada yaşamın en büyük avantajlarından biri olan özelleştirebilme imkânı yaşam standardınızı da belirlemektedir.

Günümüzde villada yaşam denilince konfor, güvenlik, mahremiyet, kaliteli zaman, elit ortam, seçkin muhit vb. avantajlar akla gelmektedir. Bu durum kendinizi özel hissetmenizi sağlamakta ve hayatınızın akışını rahatlatmaktadır. Keyifli ve huzurlu bir ortamda yaşamak için günümüz villaları modern bir yapıda tasarlanmaktadır. Tam anlamıyla ihtiyaç ve beklentilerin karşılanabilmesi için doğru özelliklere sahip olan villanın tercih edilmesi gereklidir.

Standart özelliklere sahip olan villa tipi belirli bir ölçüde beklentileri karşılayabilmektedir. Büyük aileler için ise lüks bir villa alternatifleri olarak iki veya üç katlı büyük yapılar, geniş bahçe gibi özelliklere sahip olan villalar ihtiyaç ve talepleri karşılayabilmektedir.

Villaların tasarımı için eğer ilk aşamadaysanız, hazır bir villayı satın almak yerine villa için uygun arazinizi değerlendirmek istiyorsanız bu anlamda villa tasarımları konusunda uzman bir ekiple çalışmanız gerekli olmaktadır.

Villanın bulunduğu bölgenin özelliklerine göre yaz villaları ve standart villalar tasarlanabilmektedir. Yaşanılan bölgenin yapısal özellikleri, iklim özellikleri, altyapısı ve yapı izinleri konusunda gerekli bilgi ve deneyim işlerin sorunsuz şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Bu yazımızda yaz villalarının tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler, lüks özellikleri, dekorasyonuna dair tüm detayları bulabilirsiniz.

Yazlık Villa Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz Villaları Ve Özellikleri

Yaz villaları ile yazlık villa terimleri genel olarak birbiri ile karıştırılmaktadır. Yaz villaları her şehirde her bölgede tasarlanabilmekteyken, yazlık villalar ise yazlık bölgelerde yer alan villalardır.

Yaz villaları, yaz mevsiminin özelliklerine göre detaylı olarak dizayn edilebilen lüks villalardır. Yaz villası olarak tanımlanmasına rağmen dört mevsim rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Villa seçiminde ve satın alımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli kriterler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Villanın arsa kapsamı satın alım esnasında kontrol edilmesi gereken önemli bir detaydır. Bazı villalarda bahçe tapusu dahil değildir. Yatırım amaçlı alınan villalarda özellikle bu detaya dikkat edilmelidir.
  • Tasarımı yapılan villanın özelliklerinin iklim koşullarına, bölgenin şartlarına, yasal yönetmeliklere uygunluğuna dikkat edilmelidir. Özellikle yapısal özelliklerinden sağlamlık ve ısı yalıtımı önemlidir.
  • Güvenlik sistemleri her villada en dikkat edilmesi gereken detaylardan biridir. Villanın seçkin bir muhitte yer alması güvenlik olarak daha etkilidir. Aynı zamanda teknolojik özelliklere sahip güvenlik sistemleri de bölgeyi daha güvenli hale getirmektedir.
  • Villa satın alırken ve seçerken dikkat edilmesi gereken önemli maddelerden birisi de hangi firma tarafından tasarlandığı ve inşa edildiği bilgisidir. Bu alanda uzmanlaşmış ve lüks projeleri ile kullanıcıların beğenisi kazanmış işler yapan kaliteli mimarlık ofislerinin yaptığı projeler tercih edilmelidir.

Yazlık Villalarda Lüks Özellikler

Yaz Villaları Ve Özellikleri

Yaz villaları içerisinde bazı özellikler barındıran lüks villalardır. Lüks villalar genellikle büyük yapıya ve alana sahip olan gösterişli yapılardır. Bu yapının içerisinde geniş bahçeler, garaj ve otopark alanı, hobi yerleşkeleri de bulunmaktadır. Lüks villaların genel özellikleri arasında en fazla üç kata sahip olmaları da bulunmaktadır.

Villalarda amaç büyük alanda daha küçük katlı ve kullanışlı alanlar eklemektir. Genel anlamda geniş bir metrekareye sahip olan villaların bahçelerinde yaz villaları büyük ve gösterişli havuz alanlarına sahiptir. Doğal özellikler ile tasarlanmış havuzlar veya standart özelliklere sahip bir yüzme havuzu tasarım aşamasında planlanmaktadır.

Evin iç tasarımı da dışarıya havuz yapılması halinde buna uygun olacak şekilde tasarlanmaktadır. Havuzun olduğu bölgeye doğrudan açılan kapılar veya cam kapılar tasarıma dahil edilmektedir. Yatak odasının bulunduğu bölgeye doğrudan havuza geçiş yapabileceğiniz bir geçiş tasarımı yapılabilmektedir.

Yüksek katlı yapıların çatı katı da yaz villalarında sıklıkla tercih edilen ek özelliklerden biridir. Modern ve yenilikçi bir yaklaşım olan minimal ve cam tavana sahip olan çatı katı ile kendinize zaman ayırabileceğiniz alternatif bir alan tasarlanabilmektedir.

Kış veya dört mevsim villalarında genellikle yer verilen şömineye yaz villalarında daha çok yüksek tavanlı evler tercih edilmektedir. Geniş ve ferah bir oturma odası, mutfak ve yatak odası yaz mevsimine uygun özelliklerde tasarımlara dahil edilmektedir.

Yaz Villaları Nereden Seçilmelidir?

Yaz Villaları Ve Özellikleri

Yaz villaları genellikle yazlık bölgelerde tercih edilmektedir. Denize yakın veya ormanlık bölgede yer alan yazlık villalar günümüzde popülerdir. Fakat şehir hayatından uzaklaşmadan günlük hayatınıza da devam edebileceğiniz yaz villaları ile hayatınızı daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Yaşadığınız şehirde hem ulaşımı kolay hem de işlevsel özelliklere sahip olan lüks bir villa tercih edebilirsiniz. Villa sahibi olmadan konum değerlendirmesi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Villanın hangi amaçla kullanılacağı burada önemli konulardan biridir. Yaşam alanı olarak tercih ediliyorsa iş ve okul hayatına yakın veya ulaşımı kolay, ofis olarak tercih ediliyorsa iş merkezlerine yakın veya ulaşımı kolay, yatırım amaçlı tercih ediliyorsa arsa bölgesinin özellikleri efektif olmalıdır.

Villanın kullanım amacına karar verildikten sonra villa tipine de karar verilmelidir. Bilinenin aksine yazlık bölgeler yerine Ankara’da da yaz villaları sıklıkla tercih edilmektedir. Seçkin ve elit bölgelerde konumlandırılmış olan ve yaz villaları özellikleri taşıyan konutları araştırabilirsiniz.

Lüks villa tasarımı, iç mimarlık hizmetleri, tasarım hizmetleri, denetim ve kontrol alanlarında profesyonel olarak hizmet veren Kasır Mimarlık projelerini takip ederek ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılayan projelere dahil olabilirsiniz. Mevcut ve devam eden projeler hakkında detaylı bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Yaz Villaları Nasıl Dekore Edilmelidir?

Yaz Villaları Ve Özellikleri

Yaz villaları da diğer villa türlerinde olduğu gibi özelliklerine ve ihtiyaçlara göre kullanışlı olacak şekilde tasarlanmalıdır. Fonksiyonel parçaların bir arada kullanıldığı zamansız mobilyalardan ve aksesuarlardan oluşmalıdır. Bu tasarım yaklaşımı uzun vadeli dekorasyon olarak düşünülebilir.

Modern ve zarif bir dekorasyon stili olan İskandinav tarzı dekorasyon yaz villaları için de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu kullanışlı tasarım zamanla farklı objeler ve eşyalar ile de güçlü bir tasarıma dönüştürülebilmektedir. Genel olarak evin iç dekorasyonunda beyaz ve açık gri teması ele alınmaktadır. Tema yeşil sarkıt çiçekler, bahçe ürünleri ve salon bitkileri ile güçlendirilmektedir. Minimal ve güçlü bir etkiye sahip olan tablolar ile duvarlar da çekici hale getirilmektedir.

Dekorasyon evin hem iç hem de dış mimarisini ciddi oranda etkilemektedir. Evin kullanılma amacına uygun olarak dekore edilmesi alanı daha kullanışlı ve şık bir etkiye sahip olmasını sağlamaktadır. Villanın yazın özelliklerini taşıması için bir diğer dekorasyon yöntemi ise canlı renklerin kullanılmasıdır. Beyaz renk tüm canlı renklerle bir arada uyumlu olarak kombinlenebilmektedir.

Yaz villalarında bu nedenle canlı mavi, kırmızı, pembe, yeşil renklerinden sıklıkla kullanılmaktadır. Bu etkiyi doğal yaşamla bir araya getirmek için genellikle bahçe peyzajının renk ve görsel tasarımı da buna uygun yapılmaktadır. Canlı bir görüntü için canlı ve renkli çiçekler ile yazlık bölgede yer alan bir villa atmosferi sağlanabilmektedir.

Ankara villa projeleri hakkında bilgi almak için Kasır Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://kasir.com.tr/ankarada-mustakil-villaya-sahip-olmanin-artilari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir